Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku laureatem 42.edycji Nagrody im. Oskara Kolberga !

Uncategorized

19 kwietnia 2017 09:00 - 31 grudnia 2017 15:00

Skansen w Szymbarku

Wstęp: Wolny
Z dumą informujemy, że oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej został laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga w kategorii VI dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Patronem najważniejszej w Polsce Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, jest Oskar Kolberg. Etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne.
Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" ustanowiono w 1974 roku na Mazowszu płockim z inicjatywy twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy", nadając jej charakter ogólnopolski. W latach 1986-2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku organizatorem jest Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia" Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Narodowego Centrum Kultury. Ministerstwo od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Organizacją konkursu, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie zajmuje się Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest osobom, zespołom, instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym odznaczającym się wybitnymi osiągnięciami i dorobkiem artystycznym w dziedzinie kultury ludowej. Nagradza również badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, tych którzy, wzorem Oskara Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

/źródło: www.nagrodakolberg.pl/historia_nagrody/

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00