There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2014/harasymowicz

WIECZÓR POEZJI JERZEGO HARASYMOWICZA

Imprezy

19 października 2014

Cerkiew w Bartnem

Poezja Jerzego Harasymowicza w opracowaniu muzycznym Bogusława Diducha i Wiesława Lewka

recytacja - Przemysław Sejmicki,
aktor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

opracowanie muzyczne - Bogusław Diduch i Wiesław Lewek

JERZY HARASYMOWICZ (1933-1999), pochodził z rodziny o mieszanych ukraińsko-polsko-niemieckich korzeniach. Zadebiutował w 1953 roku. Opublikował 56 tomików wierszy, przetłumaczonych na wiele języków. Zwany bardem Łemkowszczyzny był jednym z pierwszych polskich intelektualistów, którzy w okresie „odwilży" po 1956 roku podjęli temat tragicznego losu Łemków. Beskidzki pejzaż był inspiracją, dzięki której wykreował swój niepowtarzalny, fantastyczny świat - Krainę łagodności. Ze wszystkich tematów, jakie poruszał, w swej poezji, najpełniej zrealizował się w wierszach poświęconych tematyce górskiej i łemkowskiej. Autor zakazanego przez cenzurę „Lichtarza ruskiego", odwiedzał Bartne wielokrotnie. Z dumą opowiadał, że wrósł w tę okolicę tak, iż gdy wiosną zbliżał się drogą od Bodaków, już nawet psy z okolicznych chałup nie szczekały, biorąc go za swego. Zgodnie z ostatnią wolą poety jego prochy rozsypano w Bieszczadach.

PRZEMYSŁAW SEJMICKI - ur. 1973r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego Wydział Aktorski we Wrocławiu w 1999r. Od 1999-2010 roku aktor Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Od 2011 gościnnie występował w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie można go było zobaczyć w dwóch spektaklach "Ożenek" i "Śmierć pięknych saren".
Aktor wszechstronny, mający na swoim koncie przeszło 40 różnorodnych ról teatralnych takich jak: Oswald w "Upiorach" Ibsena, Lejtnant Zubow w "Zapiskach oficera Armi Czerwonej", AA w "Kartotece", Kuba w "Pętli", Zbyszek w "Moralności pani Dulskiej", Żyła w "Fabryce" czy Bohater w "Kartotece" Różewicza” To tylko niektóre z nich. Do tego role "bajkowe" jak Jacek "O dwóch takich, co ukradli księżyc" czy Koziołek w "Koziołku Matołku" i wiele innych. Ostatnio grał Bobkowskiego w monodramie "Wyczuwam, więc jestem" w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego z 2013r. Ma na swoim koncie role filmowe: "Syzyfowe prace", "Figurant..." , udział w serialu "Na dobre i na złe" czy w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem". Współpracuje z "Kabaretem Kopydłów" i z Teatrem "Nie Teraz" z Tarnowa.

{gallery}galerie/2014/harasymowicz{/gallery}

CERKIEW w Bartnem

Orthodox Church of St. Cosma and Damian in Bartne

cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym