AKCJA "60+ KULTURA" - WEEKEND SENIORA

24 września 2016 - 25 września 2016

skansen, kasztel, galeria

Akcja pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mająca na celu aktywizację osób powyżej 60. roku życia.

Oferta Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
24 i 25.09.
Zwiedzanie ekspozycji skansenowskiej za symboliczną cenę 1 zł./os.
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. Prof. Romana Reinfussa w Szymbarku prezentuje kulturę ludową Pogórzan Gorlickich. Usytuowany jest w centrum wsi, na resztówce podworskiej (fragment dawnego Majątku Zamek, jednej ze sched szymbarskich). Na powierzchni ok. 2 ha w chwili obecnej zlokalizowanych jest 15 obiektów reprezentujących typową dla Pogórza Gorlickiego architekturę wiejską. W najbliższym sąsiedztwie wiejskiej zabudowy znajdują się podworskie obiekty murowane – kasztel rodu Gładyszów z XVI w., dawna oficyna z k. XVIII wieku oraz drewniany dworek z pocz. XX wieku, przeniesiony z Gorlic.

Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy "Kasztel w Szymbarku"
24 i 25.09.
Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem renesansowego dworu obronnego w Szymbarku – perły polskiej architektury epoki Odrodzenia. Dawna siedziba rodu Gładyszów, kasztel w Szymbarku jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce, określanym przez znawców jako czołowy przykład kasztelu polskiego.
Bezpłatne zwiedzanie wystawy plastycznej w oficynie dworskiej. Prezentowana wystawa Grupy artystów "C+S" z Polski, Słowacji i Węgier / malarstwo, grafika, instalacja

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów" w Gorlicach
25.09.
Bezpłatne zwiedzanie obiektu z XV w. - Dworu Karwacjanów - siedziby założycieli i właścicieli Gorlic.
Bezpłatne zwiedzanie wystawy czasowej Stanisław Stoch / malarstwo.