There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2015/12.16-zaluska

Boże Narodzenie na podkarpackiej wsi

Wykłady i spotkania

16 grudnia 2015

Skansen w Szymbarku i Kasztel

W dniu 16 grudnia 2015 roku odbyło się spotkanie z panią etnograf Marią Brylak - Załuską, która opowiedziała o obrzędach i zwyczajach ludowych związanych z czasem Świąt Bożego Narodzenia.
W spotkaniu wzięła udział młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Szymbarku.

Maria Brylak – Załuska - urodzona we Lwowie, w 1943 r., absolwentka Katedry Etnografii i Etnologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (dyplom u prof. Romana Reinfussa w 1966 r. – praca „Maziarska wieś Łosie”).
Po ukończeniu studiów pracowała jako etnograf w muzeach skansenowskich, w  Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, następnie w Sądeckim Parku Etnograficznym (będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu).  Członek Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.
Jej główne zainteresowania to: ludowa kultura materialna Karpat i Podkarpacia (urządzenie wnętrz mieszkalnych, zawody wędrowne w Karpatach, stroje ludowe Sądecczyzny i grup ościennych), kultura ludowa Łemkowszczyzny oraz problematyka skansenowska.
Ma w dorobku publikacje, m.in.: „Maziarska wieś Łosie” (Ossolineum 1983), „Strój Lachów Sądeckich” (współautorstwo ze Zdzisławem Szewczykiem, Nowy Sącz 2004), artykuły w pracach zbiorowych, np. w monografii „Nad rzeką Ropą – zarys kultury ludowej” (Kraków 1965) i „Monografii powiatu myślenickiego” (Kraków 1970), katalogach autorskich wystaw,  informatorach muzealnych oraz w periodykach muzealnych.
Od lat współpracuje z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, Gminnymi Ośrodkami Kultury oraz stowarzyszeniami regionalnymi w powiatach sądeckim, limanowskim i gorlickim, a także z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

W 2015 roku pani Maria Brylak – Załuska otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za długoletnią pracę badawczą oraz upowszechnianie wiedzy o wartości i znaczeniu materialnej kultury ludowej mieszkańców Karpat.

{gallery}galerie/2015/12.16-zaluska{/gallery}