EDD 2018 - SZTAB OPERACJI GORLICKIEJ 1915

Skansen w Szymbarku

Wstęp: Wolny
EDD 2018 - SZTAB OPERACJI GORLICKIEJ 1915
W ramach EUROPEJSKICH DNI DZIEDZICTWA Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach umożliwia bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji „Sztab Operacji Gorlickiej 1915” w Stodole z Zagórzan (k. XVIII w.)  w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku. Data: 9.09.2018 godz. 12.00-17.00.

Sztab Operacji Gorlickiej 1915
Wystawa stała w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Bitwa pod Gorlicami rozpoczęła się 2.05.1915 r. w drugim roku I wojny światowej. Zapoczątkowała tzw. Operację Gorlicką określaną jako jedno z najważniejszych wydarzeń militarnych na froncie wschodnim. W jej wyniku armia carska straciła ok. 1,5 mln żołnierzy i oficerów (w większości wziętych do niewoli). Operacja Gorlicka wpłynęła w znaczący sposób na losy wojny, a w jej konsekwencji na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.

Wystawa ''Sztab Operacji Gorlickiej 1915'' została przygotowana z okazji setnej rocznicy Bitwy Gorlickiej. Prezentuje szereg postaci historycznych m.in. cesarza monarchii austro-węgierskiej Karola I, pomysłodawcę przełamania frontu wschodniego pod Gorlicami, szefa sztabu generalnego armii austro-węgierskiej Conrada von Höthendorfa, dowódcę sojuszniczych wojsk niemiecko-austriacko-węgierskich gen. Augusta von Mackansena. Są tu także figury gen. Tadeusza Rozwadowskiego, późniejszego współautora „cudu nad Wisłą” oraz gen. Franciszka Latinika, w roku 1920 dowódcy obrony Warszawy przed bolszewikami.

Stała ekspozycja (15 figur) składa się z trzech scen ukazujących: naradę sztabową oficerów wojsk państw sprzymierzonych, wojskowy szpital polowy oraz jeńców rosyjskich konwojowanych przez żołnierza armii austro-węgierskiej.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2018  http://edd.nid.pl/page/news?id=54&name=EDD-2018-Niepodlegla-dla-wszystkich

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00