HARMONOGRAM DZIAŁALNOŚCI ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU Z CERKWIĄ W BARTNEM NA ROK 2017

STYCZEŃ – GRUDZIEŃ
Warsztaty śpiewacze „Mistrz Tradycji- Julia Doszna” z łemkowską pieśniarką Julią Doszną.
STYCZEŃ / LUTY
„Maziarska wieś Łosie – nagrania z badań terenowych prof. Romana Reinfussa ze zbiorów STL w Lublinie” - spotkania z mieszkańcami wsi
MARZEC / KWIECIEŃ
„Pisanki po łemkowsku” – warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek
KWIECIEŃ
„Łemkowsko - Pogórzański Jarmark Wielkanocny” (VI edycja) 2 kwietnia 2017 - cykliczna impreza plenerowa promująca kulturę Łemków i Pogórzan w nawiązaniu do ludowej tradycji Świąt Wielkanocnych.
KWIECIEŃ / PAŹDZIERNIK
Zajęcia z Bonu Kultury 2017 „Jaki koń jest, każdy widzi”
CZERWIEC
„Łosie dzieciom” - 4 czerwca 2017, impreza plenerowa dedykowana rodzinom z dziećmi.
SIERPIEŃ
Koncert w cerkwi w Bartnem.
„Święto Maziarzy Łosiańskich” (VI edycja) 20 sierpnia 2017  - cykliczna impreza plenerowa w zagrodzie maziarskiej w Łosiu. Tematem przewodnim święta jest maziarstwo. Koncerty zespołów, degustacja kuchni łemkowskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy.
PAŹDZIERNIK
wystawa w Bartnem – wystawa fotograficzna nt. zagrożonych gatunków Magurskiego Parku Narodowego
GRUDZIEŃ
Koncert uczestników warsztatów śpiewaczych „Mistrz Tradycji – Julia Doszna” z łemkowską pieśniarka Julią Doszną.
„Warsztaty świąteczne” - zajęcia dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych; warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych.

Lekcje i warsztaty muzealne
1. „Pisanki po łemkowsku”- warsztaty - warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek przeznaczone dla dzieci i młodzieży. (Łosie)
2. „Święta w zagrodzie”- zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego , połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. (Łosie)
3. „Bez pudełka ani rusz"- warsztaty tworzenia i dekorowania własnoręcznie zrobionych oryginalnych pudełek na każdą okazje.
4. „Zabawy i zabawki naszych dziadków” – stare gry i zabawy podwórkowe ( m.in. serso, cymbergaj, szczudła, zośka), tworzenie tradycyjnych zabawek ludowych (Łosie).
5. „Marzanna i jej przyjaciółki” - warsztaty dla dzieci ; Lalki motanki – warsztaty dla dorosłych - inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne, służące zabawie.
6. „Skład za zabawkami. Zabawki ze sznurkiem i patykiem” – warsztaty tworzenia prostych zabawek z wykorzystaniem zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów m.in. jo -jo, fruczka, bączek
7. „Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje” - warsztaty tworzenia dynamicznych zabawek z wykorzystaniem optycznych złudzeń i iluzji,stosowanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Zrobimy tarczę dziecięcego bączka, model 3d ręki, XIX wieczny taumatrop.
8. Pokaz filmu dokumentalnego„ Oj pojechał maziarz w świat….” z arch. Zjednoczenia Łemków. (Łosie)
9. „ Chłopska Szkoła Biznesu” – gra ekonomiczna. Czas trwania gry 45 - 60 minut, Grupy od 12 - 30 osób (młodzież gimnazjalna i starsi). (Łosie)
10. Co kryje w sobie maziarska beczka. Ropa i dziegieć (Łosie)
11. Budowa i wyposażenie cerkwi a jej użytkowanie sakralne. (Bartne)