<< Cofnij
WARSZTATY

Zapraszamy na warsztaty w ramach BONU KULTURY: „Kraj tkania”

INNE WARSZTATY REALIZOWANE W ZAGRODZIE (dla dzieci, młodzieży i dorosłych):

"Koń jaki jest każdy widzi" (dla dzieci)
Koń towarzyszył człowiekowi od zawsze – w boju, w pracy na roli, jako środek transportu. Był oczywistym elementem otaczającej rzeczywistości tak powszechnym, że pod hasłem "koń" w starym słowniku znalazł się opis ,,koń jaki jest, każdy widzi..”. Dzisiaj widok żywego konia staje się zjawiskiem coraz rzadszym, a młodsi z nas często znają go tylko z mediów i ilustrowanych bajek dla dzieci. Ideą projektowanych warsztatów jest przybliżenie sylwetki konia najmłodszym, posługując się metodami uruchamiającymi ich artystyczną, muzyczną i ruchową ekspresję. W części artystycznej dzieci ozdobią i pomalują wg własnej fantazji – drewnianego konia na patyku. Następnie w formie zabawy i przy pomocy powiększonego modelu konia instruktor zapozna je z budową , odgłosami i rodzajami chodu tego zwierzęcia. W części rozwijającej ekspresję ruchową planowana jest zabawa z wykonana zabawką: wyścigi konne, bieg przez przeszkody itp. Podsumowaniem i sprawdzianem nabytej wiedzy będą na zakończenie zajęć quizy i zgadywanki, a namacalnym efektem warsztatów zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka - drewniany koń na patyku.
czas trwania: 1 -1,5 godz., 7,00 zł/os

"Ludowy Print" (dla dzieci i młodzieży)
Warsztaty inspirowane są tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty. Podczas zajęć, przy dźwiękach łemkowskiej muzyki przyjrzymy się dokładnie elementom graficznym z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzymy własny indywidualny wzór na kawałku płótna. Korzystając z prymitywnych narzędzi (m.in. przygotowanych stempli nabitych gwoździami) i ograniczonej kolorystyki, pokażemy jak można stworzyć oryginalny  wzór w prosty sposób. Zmieniając jedyne wielkość , kierunek, rytm lub kolor znaku ludowi twórcy potrafili stworzyć różnorodne wzory. W trakcie zajęć uczestnicy poznają sposoby starego drukowania tkanin (oglądając, narzędzia do druku, tkaniny, wzorniki).  Z zadrukowanych, przez uczestników materiałów stworzymy swego rodzaju katalog druków (używanych przez drukarzy) w formie wspólnego collage’u.  Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.
czas trwania: 1 godz., 5 zł/os

"Pisanki po łemkowsku" (dla dzieci, młodzieży, dorosłych)
Dlaczego pisanki się pisze a nie maluje? Jakim wzorem można je ozdobić? Czy jajko ma druga stronę? W trakcie warsztatów poznamy wzory i sposoby tradycyjnego zdobienia pisanek na „Wełykdeń&quot; – łemkowską Wielkanoc. Ozdobimy jajka dawnymi wzorami - techniką woskową, poznamy dawne zwyczaje i ludowe zabawy z jajkami. Na zajęciach Zapewniamy 1 jajko/dziecko.
czas trwania: 1 godz.; 5 zł/os.

"Marzanna i jej przyjaciółki" (dla dzieci)
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalkami obrzędowymi, służącymi zabawie, które stać się mogą inspiracją do stworzenia własnej lalki zrobionej ze szmat i gałganków. W czasie zajęć, dzieci wykonają własne lalki, postaci żeńskie lub męskie, w sposób tradycyjny, za pomocą nici, sznurków i prostych materiałów. Wspólnie z instruktorem poszukają elementów określających tożsamość i charakter tworzonej zabawki. Dobiorą odpowiednią formę, atrybuty, kolory, materiały. Nadadzą lalkom imiona i porównają z ich pierwowzorami: „Podróżnikiem”, „Ziarnuszką” czy pomocną „Dziesięciorączką”.
czas trwania: 1 h; 5 zł/os.

"Lalki motanki" (dla młodzieży i dorosłych)
Warsztaty inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne. Tworzone bez użycia ostrych narzędzi, ze szmatek, koronek ”motane” wełną, sznurkiem. Żadanice, Karmicielki, Ziarnuszki, Lichomanki, Bezruczki . Na miłość, pomyślność, dostatek dla ochrony - lalki do zadań specjalnych.
czas trwania: 2-3h 10zł/os.

"Bez pudełka ani rusz" (dla dzieci)
Czy wiesz kto pierwszy zaczął pakować prezenty? Jak stworzyć opakowanie idealnie pasujące do prezentu? W czasie warsztatów wspólnie stworzymy i udekorujemy oryginalne pudełka na okazje duże i małe i przekonamy cię, że ręcznie wykonane opakowanie może stać się równie cenne jak prezent, który skrywa.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.

"Skład z zabawkami. Zabawki ze sznurkiem, gumką i patykiem" (dla dzieci)
Co można zrobić mając kilka patyków i naprawdę duży sznurek? Odkryj i zrób z nami zabawki, które się kręcą, wirują, podskakują: jarmarczne jo-jo, fruczkę a może kolorowego bączka. Poznaj z nami możliwości wykorzystania zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów dla wspólnej, dobrej zabawy.
Czas trwania: 1,h; 5 zł/os.

"Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje" (dla starszych dzieci i młodzieży)
Czy łatwo oszukać wzrok i umysł? Jak stworzyć dynamiczne i zabawne złudzenia? Tworząc i ozdabiając zabawki, poeksperymentujemy z efektami optycznych iluzji wykorzystywanych w sztuce op-artu i puentylizmu. Wykorzystując kontrastowe cienie, linie i kolory pokażemy jak powstają geometryczne i kolorystyczne złudzenia na tarczy dziecięcego bączka, i wyprawimy się do XIX wiecznego świata tworząc „taumatrop”, popularną niegdyś zabawkę optyczną.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.

"Stare gry i zabawy podwórkowe" (dla dzieci i młodzieży)
Ele mele dudki, gospodarz malutki, gospodyni jeszcze mniejsza, ale obrotniejsza...; Zagraj w klasy, cymbergaja, serso czy zośkę... Spróbuj trafić do celu z procy, chodzić na szczudłach, naucz się starej wyliczanki. Poznaj zabawy podwórkowe swoich dziadków!
Czas trwania: 1 h-1,5h; 5 zł/os.

"Chłopska Szkoła Biznesu" (dla młodzieży)
Ekonomiczna gra inspirowana historią przedsiębiorczych rzemieślników z XVIII-wiecznego ośrodka tkackiego. Gra jest prostą symulacją działalności gospodarczej dla 12-30 uczestników. CSB w atrakcyjny sposób ukazuje mechanizmy funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej, promuje postawę przedsiębiorczą, rozwija kompetencje społeczne graczy i świetnie integruje grupę. W czasie rozgrywki gracze wcielając się w role dawnych rzemieślników produkują, negocjują, handlują między sobą i prowadzą wyprawy handlowe. Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury.
Czas trwania 1-1,5 h (wersja podstawowa lub zaawansowana); grupy od 12-30 os.; 5,00 zł/os.

"Święta w zagrodzie" (dla dzieci i młodzieży)
Zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego, połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych.
Czas trwania: 1,5h; 5 zł/os.


JAK ZAMÓWIĆ ZAJĘCIA?
Lekcje odbywają się:
• poniedziałki-piątki, godz. 10.00 – 16.00

REZERWACJA ZAJĘĆ:
• tel. 18 35 34 363, 601 411 590 od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-17.00; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
• prosimy o podanie tematu lekcji, terminu zajęć, liczebności klasy, numeru szkoły oraz danych nauczyciela (imię i nazwisko, tel. kontaktowy, adres mailowy)
• grupa może liczyć min. 15, max. 30 osób.

ZASADY REZERWACJI:
• prosimy o telefoniczne potwierdzenie rezerwacji pod nr 18 35 34 363 od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 – 17.00, najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem zajęć.
• rezerwacje można odwołać najpóźniej na dwa dni robocze przed terminem lekcji muzealnej.
• w przypadku rezygnacji z zajęć w terminie późniejszym lub nieprzyjścia na umówioną lekcję zamawiający zobowiązany jest do zwrotu kosztów lekcji w wysokości 30 zł.
• aby otrzymać Fakturę VAT prosimy o podawanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania telefonicznej rezerwacji lub mailowo.
• podczas zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację,

Z przyjemnością odpowiemy na Państwa pytania. Prosimy o kontakt z oddziałem muzeum od poniedziałku do piątku w godz. 9.30–17.00 pod nr tel. 18 35 34 363, 601 411 590 lub pod adresem e-mailowym:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje

ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU
"Maziarska Farmsted" in the village of Łosie

Godziny otwarcia

kwiecień - październik
poniedziałek - piątek 9:30 - 17:30
sobota - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - piątek 9:30 - 17:30
sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.

Opening hours
April - October
Monday - Friday 9:30 a.m. - 5:30 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Friday 9:30 a.m. - 5:30 p.m.
Saturday 9 a.m. - 3 p.m.

Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.


Bilety wstępu / admission fees
Bilet normalny / regural - 4 zł
Bilet ulgowy / reduced - 2 zł
Bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 2,00 zł
(zwiedzanie z przewodnikiem, guided tour)

Dzień wolnego wstępu / free entrance - czwartek / Thursday (zwiedzanie bez przewodnika / without a guided tour)

Możliwość zwiedzania z przewodnikiem / guided tour - 15,00 zł
CERKIEW W BARTNEM
Orthodox Church of St. Cosma and Damian in Bartne


cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym

orthodox church available to visitors after earlier telephone notification

18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)


Godziny otwarcia
poniedziałek - czwartek 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00
niedziela 14:00 - 18:00


Opening hours
Monday - Thursday 9:00 - 17:00

Saturday 9:00 - 18:00
Sunday
14:00 - 18:00

Bilety wstępu / admission fees
Bilet normalny / regular - 5 zł

Bilet ulgowy / reduced - 2 zł

 

Dane kontaktowe / contact

"ZAGRODA MAZIARSKA" w Łosiu
Łosie 34,
tel. 18 353 43 63
tel. 601-411-590 (Klaudia Zbiegień)
e-mail: zagroda.maziarska@gmail.com

CERKIEW w Bartnem
Bartne 38-307 Sękowa
tel. 18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

Mapa dojazdu

Łosie:

Bartne:

Zapisz
Do góry