Łosie k. Gorlic to wieś łemkowska, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami. Niegdyś była to tzw. kołomaź używana głównie do smarowania osi drewnianych wozów. Uzyskiwano ją w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych.

Od połowy XIX wieku, w miarę rozwoju na Podkarpaciu przemysłu naftowego, Łosianie zaczęli przestawiać się na handel smarami technicznymi i olejami pochodzenia ropnego. Zajęcie to do II wojny światowej było podstawowym źródłem zarobkowania większości mężczyzn z tej wsi.

Istniały dwie kategorie maziarzy: drobni handlarze domokrążni, wędrujący pieszo po wsiach Karpat i przyległego Pogórza, oraz maziarze wyjeżdżający na dalekie trasy specjalne przystosowanymi, ciężkimi wozami.

Jeździli na Karpaty aż, po Siedmiogród, na daleką Ukrainę, w głąb Rosji, na Litwę, Łotwę i po całym niemal obszarze ziem polskich. Zasięg i trasy wędrówek zmieniały się wraz z sytuacją polityczną. Po II wojnie światowej handel się załamał, choć kilkanaście osób prowadziło go jeszcze do lat sześćdziesiątych.
Intratny zawód i związane z nim migracje spowodowały istotne przemiany kulturowe we wszystkich dziedzinach życia.

W dniu 31 października 2009 roku (sobota), godz. 15.00 w Łosiu odbyła się uroczystość otwarcia zagrody maziarskiej – nowej placówki Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”.

losie-2009_1 losie2-2009_9 losie2-2009_18

W zagrodzie zgromadzono dwa wozy maziarskie, beczki, zalewajki, próbki mazi i ropy naftowej. Na ekspozycji zobaczyć można strój maziarza, dokumenty rodzin maziarskich.

Uzupełnieniem są zdjęcia rodzin maziarskich, wozów, na których podróżowali, sprzedając produkty naftowe. Ogrom obszaru, na którym działali, doskonale ilustrują mapy. Ekspozycja została naukowo opracowana i zaprojektowana przez Marię Brylak-Załuską, etnografa.

Zasygnalizowaną problematykę, pokazaną na szerszym tle etnograficznym, ilustrującym tradycyjną kulturę łemkowszczyzny zachodniej, przedstawia wystawa „Zagroda Maziarska w Łosiu”, na którą serdecznie zapraszamy.

ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU
"Maziarska Farmsted" in the village of Łosie

kwiecień - październik
poniedziałek - piątek 9:30 - 17:30
sobota - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - piątek 9:30 - 17:30
sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Opening hours
April - October
Monday - Friday 9:30 a.m. - 5:30 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Friday 9:30 a.m. - 5:30 p.m.
Saturday 9 a.m. - 3 p.m.

Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

Bilety wstępu / admission fees
Bilet normalny / regural - 4 zł
Bilet ulgowy / reduced - 2 zł
Bilet dla posiadacza Karty Dużej Rodziny: 2,00 zł
(zwiedzanie z przewodnikiem, guided tour)

Dzień wolnego wstępu / free entrance - czwartek / Thursday (zwiedzanie bez przewodnika / without a guided tour)

Możliwość zwiedzania z przewodnikiem / guided tour - 15,00 zł

CERKIEW W BARTNEM
Orthodox Church of St. Cosma and Damian in Bartne

Cerkiew udostępniana zwiedzającym po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym.

Orthodox church available to visitors after earlier telephone notification.

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.

18 351 84 54 (ks. Mirosław Cidyło)

poniedziałek - czwartek 9:00 - 17:00
sobota 9:00 - 18:00
niedziela 14:00 - 18:00