CLASSIC SESSION

Dwór Karwacjanów, Gorlice, ul. Wróblewskiego 10 A

Uroczyste zakończenie jubileuszowych XX Mistrzowskich Kursów Muzycznych podczas koncertu Classic Session

Mistrzowski Kurs Muzyczny jest jednym z nielicznych w kraju zimowych kursów dla młodych muzyków. Początkowo adresowany był wyłącznie dla kwartetów smyczkowych, później rozszerzony o klasy skrzypiec, altówki i wiolonczeli. Wykładowcami kursu są od 1994r. niezmiennie członkowie Kwartetu Camerata. Do tradycji należy niespotykana gdzie indziej forma koncertu kończącego Kurs, zwana „Classic Session”, na którym uczestnicy i wykładowcy w mieszanych składach, spontanicznie wykonują najróżniejsze utwory kameralne – zwykle do białego rana.

Tegoroczne Classic Session rozpoczęło się odmiennie. Aby uhonorować Jubilatów tj. Kwartet Camerata (Włodzimierz Promiński – I skrzypce; Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce; Piotr Reichert – altówka; Roman Hoffmann – wiolonczela) przygotowano artystyczną niespodziankę. Z krótkim koncertem wystąpił chór kameralny Cantores Karwacjanum pod dyrekcją Anny Cisoń oraz zespół ludowy „Pogórzanie” z Gorlickiego Centrum Kultury z okolicznościową przyśpiewką ludową.

08-02-2013   08-02-2013   08-02-2013

Specjalnie dla Haliny Promińskiej i Kwartetu Camerata „Pogórzanie” zaśpiewali:

A w nosej Galeryi, dwudzieste wesele

Gości, muzykantów i muzyki wiele.

A w nosej Galeryi, grają tam-tam-drata.

Wsyscy dziś śpiwajo „Sto lat” Kamerata.

Sto lot Kamerata i wsystkie muzyki

Co Gorlicom niosom kultury nawyki.

Sto lat fundatory i inne sponsory

Co nos tu zbirajo w muzycne wiecory.

A tym co nam grajo, fugi i tokaty

Niech im Pon Bóg w niebie godziwie odpłaci

I choć cas się toczy, jako koło młyńskie

Nic się tu nie stanie bez zgody Promińskiej.

Tak, więc dziś Halinko, wdzięcnie cię prosiemy

Za kolejne latka, w Gorlicach pijemy.

W II części wieczoru wystąpił Kwartet Camerata oraz młodzi kameraliści – uczestnicy Kursów, którzy podczas tygodniowego pobytu w Gorlicach zdobywali wiedzę i szkolili umiejętności pod okiem Mistrzów. Tradycyjnie ten ostatni koncert trwał do późnych godzin nocnych i był prawdziwą gratką dla melomanów, którzy mogli po raz kolejny poczuć aurę prawdziwej kameralistyki.

Tegoroczne Kursy Muzyczne zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także pomocy Burmistrza Miasta Gorlice,  Starosty Gorlickiego, Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. I.J.Paderewskiego, Dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

Wszystkie gorlickie koncerty mistrzów i uczestników Kursów Muzycznych odbywają się w Dworze Karwacjanów.

Programy ministra

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024