Bon Kultury

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w projekcie BON KULTURY 2016. W tym roku w naszej ofercie mamy cztery nowe propozycje przeznaczone dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także dla osób indywidualnych.

Bon Kultury to program dofinansowania zajęć i wydarzeń kulturalnych, realizowany przez regionalne instytucje kultury z inicjatywy samorządu Województwa Małopolskiego. Bon Kultury jednorazowo uprawnia do 75% zniżki na zajęcia edukacyjne realizowane w ramach projektu. Ze zniżki można będzie skorzystać do wyczerpania puli środków przeznaczonych na dofinansowanie Bonu Kultury w 2016 roku.  Dla grup zorganizowanych spoza gminy gdzie realizowane są zajęcia przewidziano specjalną ofertę cenową „SKRACAMY DROGĘ DO KULTURY” - obniżenie kosztów zajęć.

BON KULTURY w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów to atrakcyjna propozycja podróży w przeszłość, podróży odkrywczej, pożytecznej edukacyjnie i rozwijającej duchowo, podróży w świat, który minął.

1.       Ludowy Print - warsztaty edukacyjno – etnograficzne
2.       Skrzynia Karwacjana – spotkania z historią
3.       Renesansowe odloty  – warsztaty edukacyjne
4.       Pogórzańskie eko-klimaty – warsztaty edukacyjno – etnograficzne

LUDOWY PRINT
Zagroda Maziarska w Łosiu

Warsztaty inspirowane są tradycyjnym wzornictwem, ręcznie  drukowanych  tkanin, z których  szyto m.in. kabaty, zapaski, chusty. Podczas zajęć, przy dźwiękach łemkowskiej muzyki przyjrzymy się dokładnie elementom graficznym z których składały się  ludowe wzory (kropki, kreski, linie itp.). Wykorzystując powszechny, najbardziej archaiczny znak: kropkę  stworzymy własny indywidualny wzór na kawałku płótna. Korzystając z prymitywnych narzędzi (m.in. przygotowanych stempli nabitych gwoździami) i ograniczonej kolorystyki, pokażemy jak można stworzyć oryginalny  wzór w prosty sposób. Zmieniając jedyne  wielkość , kierunek, rytm lub kolor znaku ludowi twórcy potrafili stworzyć różnorodne wzory. W trakcie zajęć uczestnicy poznają sposoby starego drukowania tkanin (oglądając, narzędzia do druku, tkaniny, wzorniki).  Z zadrukowanych, przez uczestników materiałów stworzymy swego rodzaju katalog druków (używanych przez drukarzy) w formie wspólnego collage’u.  Własnoręcznie zadrukowane kawałki płótna wykonane na warsztatach staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.

prowadzenie: animator kultury, instruktor plastyk posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
czas trwania: 1,5 godz.
realizacja: kwiecień - październik
oferta dla grup zorganizowanych:

 • dla dzieci i młodzieży (7 -15 lat)
 • terminy: ustalane indywidualnie po telefonicznej rezerwacji
 • opłata za zajęcia edukacyjne:
  • 4,50 zł/os.
  • 0,00 zł/os. - Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości położonych poza Gminą Ropa
Zgłoszenia i informacje:
Klaudia Zbiegień tel. 18 35 34 363, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SKRZYNIA KARWACJANA
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach
 
Podczas prac remontowych XVI-wiecznego Dworu Karwacjanów – siedziby założycieli miasta Gorlice, w piwnicach budynku odnaleziono zamurowaną niszę, a w niej,  odkryto skrzynię z tajemniczymi przedmiotami, drobiazgami, bibelotami, elementami strojów… Poznaj tajemnice Dersława Karwacjana - założyciela miasta Gorlice i włącz się w opowieść historyczną.
Poprzez krótką opowieść związaną z historią Dworu Karwacjanów zapraszamy uczestników do intrygującego spotkania z historią. Dwór Karwacjanów - XVI-wieczna siedziba założycieli miasta, przez wieki swojego istnienia spełniał najrozmaitsze funkcje - był składem wina, obronną wieżą mieszkalną, siedzibą rycersko-szlachecką, zborem kalwińskim, szkołą ariańską, lamusem, składem nieużywanych mebli i powozów, aż wreszcie siedzibą muzeum. Historia Dworu oraz tajemniczego znaleziska stanie się pretekstem do wspólnego stworzenia opowieści historycznej. Poprzez odkrywanie zawartości skrzyni Karwacjana przeniesiemy się różne okresy historyczne: starożytność, średniowiecze, czasy I-szej czy II-giej wojny światowej.

prowadzenie: historyk, pedagog posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
czas trwania: 1 godz.
realizacja: marzec - grudzień
oferta dla grup zorganizowanych:

 • dla dzieci i młodzieży (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne)
 • terminy: ustalane indywidualnie po telefonicznej rezerwacji
 • opłata za zajęcia edukacyjne:
  • 3,50 zł/os.
  • 0,00 zł/os. -  Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości położonych poza Miastem Gorlice
Zgłoszenia i informacje:
Magdalena Zalesko tel. 18 35 35 618, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

RENESANSOWE ODLOTY
Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

Wykorzystując fakt zamieszkania strychu renesansowego kasztelu przez populację nietoperzy z gatunku podkowców małych oraz fakt inspiracji Leonarda da Vinci skrzydłami nietoperzy w projektach maszyn latających, przybliżymy uczestnikom zajęć podstawy mechaniki. Opowiemy o wynalazkach epoki renesansu,  zdradzimy tajemnicę, jak leonardowskie machiny latające stały się początkiem do podróży samolotem. Interesującym akcentem będzie własnoręczne wykonanie latających modeli nietoperzy.

prowadzenie:animator kultury, instruktor plastyk posiadający doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą
czas trwania: 1 godz.

realizacja: marzec - grudzień
oferta dla grup zorganizowanych:
·         dzieci (6-12 lat), młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna (13-18 lat)
 • terminy: ustalane indywidualnie po telefonicznej rezerwacji
 • opłata za zajęcia edukacyjne:
  • 0,00 zł/os.
Zgłoszenia i informacje:
Ewa Piotrowska-Kukla tel. 18 35 13 114, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POGÓRZAŃSKIE EKO-KLIMATY
Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Jak wyglądała ekologia 100 lat temu? A jak wygląda obecnie? Czy wiedza o tradycji i codzienności XIX-wiecznej Pogórzańskiej wsi może być inspiracją do dyskusji na temat ekologii dawniej i dziś? Zapraszamy uczestników do nietypowego spotkania z historią w odniesieniu do zdrowego sposobu życia. Pokażemy jak wykorzystując ekologiczne produkty można wykonać proste, użyteczne przedmioty. Podczas zajęć wspólnie wykonamy mydełka glicerynowe o rozmaitych kształtach, zapachach i kolorach. Na zajęciach warsztatowych z wikliny papierowej nauczymy techniki twórczego wykorzystania zbędnych gazet, wykonamy proste ozdoby lub upleciemy koszyk. Wykonane własnoręcznie przedmioty staną się oryginalną pamiątką z pobytu w muzeum.

prowadzenie:absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej (wiklina, tkactwo), posiadająca doświadczenie przy prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych
czas trwania: 1,5 godz.
realizacja: marzec - grudzień
 oferta dla grup zorganizowanych:

 • dzieci przedszkolne, młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
 • terminy: ustalane indywidualnie po telefonicznej rezerwacji
 • opłata za zajęcia edukacyjne:
  • 3,00 zł/os.
  • 0,00 zł/os. -  Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości położonych poza Gminą Gorlice
oferta dla osób indywidualnych: 
 • terminy:  trzecia niedziela w miesiącu
 • opłata za zajęcia edukacyjne:
  • 3,00 zł/os.
Zgłoszenia i informacje:
Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska tel. 18 35 11 018, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty edukacyjne

27 marca - 07 kwietnia 2017

Skansen w Szymbarku

14 marca 2017

Skansen w Szymbarku

02 stycznia - 28 lutego 2017

Skansen w Szymbarku i Zagroda w Łosiu

Do góry