Bon Kultury

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach po raz kolejny zaprasza do uczestnictwa w projekcie BON KULTURY 2017. W tym roku w naszej ofercie mamy pięć nowych propozycji przeznaczonych dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży, a także dla osób indywidualnych.

Bon Kultury to program dofinansowania zajęć i wydarzeń kulturalnych, realizowany przez regionalne instytucje kultury z inicjatywy samorządu Województwa Małopolskiego. Bon Kultury jednorazowo uprawnia do 75% zniżki na zajęcia edukacyjne realizowane w ramach projektu. Ze zniżki można będzie skorzystać do wyczerpania puli środków przeznaczonych na dofinansowanie Bonu Kultury w 2017 roku.  Dla grup zorganizowanych spoza gminy gdzie realizowane są zajęcia przewidziano specjalną ofertę cenową „SKRACAMY DROGĘ DO KULTURY” - obniżenie kosztów zajęć.

BON KULTURY w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów to atrakcyjna propozycja podróży w przeszłość, podróży odkrywczej, pożytecznej edukacyjnie i rozwijającej duchowo, podróży w świat, który minął.

1. „Co kryje maska?” - Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”
2. „Koń jaki jest każdy widzi” – Zagroda Maziarska w Łosiu
3. „Mały artysta ludowy” – Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
4. „Moc w ziołach i kiełkach zaklęta” – Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
5. „Stroje na woje” – Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach

CO KRYJE MASKA? - warsztaty edukacyjno-plastyczne (6-14 lat)
Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

Co kryje maska? – odpowiedzi na to pytanie interaktywnie i na różne sposoby poszukiwać będą uczestnicy nowych warsztatów w kasztelu szymbarskim. W części edukacyjnej – opartej na prezentacji multimedialnej i , „żywym” kontakcie z maską (zakładanie oryginalnych masek z różnych kręgów cywilizacyjnych) zapoznają się oni z rolą i funkcją maski w kulturach świata w świetle uwarunkowań cywilizacyjnych, społecznych i psychologicznych dawniej i dziś (facebook, nowe media).
Część plastyczna- rozwijająca umiejętności manualne – polegać będzie na samodzielnym wykonaniu maski (w stylu ludowym lub weneckim), wzorowanej na maszkaronach z attyki kasztelu. Polonez w maskach, poprowadzony w reprezentacyjnej sali wielkiej kasztelu zakończy zajęcia, wprowadzając element ruchowy i stanowiąc ich uroczyste zakończenie.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (szkoły podstawowe)
Liczba uczestników: 25
Czas trwania: 1,5 godz.
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 3,90 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych (0,00 zł dla  uczestników spoza Gminy Gorlice)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Ewa Piotrowska-Kukla, tel. (18) 351 31 14 / e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOŃ JAKI JEST, KAŻDY WIDZI – warsztaty edukacyjno-plastyczne (3- 11 lat)
Zagroda Maziarska w Łosiu

Koń towarzyszył człowiekowi od zawsze – w boju, w pracy na roli, jako środek transportu. Był oczywistym elementem otaczającej rzeczywistości tak powszechnym, że pod hasłem ,,koń” w starym słowniku znalazł się opis ,,koń jaki jest, każdy widzi..”. Dzisiaj widok żywego konia staje się zjawiskiem coraz rzadszym, a młodsi z nas często znają go tylko z mediów i ilustrowanych bajek dla dzieci.
Ideą projektowanych warsztatów jest przybliżenie sylwetki konia najmłodszym, posługując się metodami uruchamiającymi ich artystyczną, muzyczną i ruchową ekspresję. W części artystycznej dzieci wykonają zabawkę – przygotowany wcześnieji, szablon głowy końskiej ozdobią i pomalują wg własnej fantazji. Następnie w formie zabawy i przy pomocy powiększonego modelu konia instruktor zapozna je z budową , odgłosami i rodzajami chodu tego zwierzęcia.
W części rozwijającej ekspresję ruchową planowana jest zabawa z wykonana zabawką: wyścigi konne, bieg przez przeszkody itp. Podsumowaniem i sprawdzianem nabytej wiedzy będą na zakończenie zajęć quizy i zgadywanki, a namacalnym efektem warsztatów zabrana do domu, własnoręcznie wykonana zabawka - drewniany koń na patyku.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (przedszkola, szkoły podstawowe)
Liczba uczestników: dzieci od 3-6 lat grupa do 15 osób; 7 – 11 lat grupa do 25 osób
Czas trwania: 1,5 godz.
Kalendarz zajęć: kwiecień – październik; częstotliwość – dwa razy w miesiącu terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 6,25 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. (1,25 zł dla  uczestników spoza Gminy Ropa)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Zagroda Maziarska w Łosiu
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Klaudia Zbiegień, tel. 18 353 43 63, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAŁY ARTYSTA LUDOWY – warsztaty (6-11 lat)
Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Kontakt ze sztuką uwalnia wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne i kreatywne myślenie dziecka pozytywnie wpływając na jego dalszy rozwój. Umiejętne zainspirowanie dziecka sztuką, często ten pierwszy dla niego "żywy" z nią kontakt decyduje o chęci podjęcia przez nie dalszych działań w tym kierunku.
Źródłem inspiracji w projektowanych warsztatach będzie rzeźba ludowa. Bazując na znajdującej się w skansenie szymbarskim kolekcji rzeźb ludowych i przygotowanej prezentacji multimedialnej instruktor zapozna uczestników zajęć z różnorodnymi tematycznie i formalnie pracami artystów ludowych. Druga część warsztatów  to „etap twórczy” w którym dzieci wykonają figurki i płaskorzeźby z masy solnej – wspólnie wyrobią i zabarwią ją naturalnymi barwnikami (kakao, kurkuma itp. ), a następnie pod kierunkiem instruktora wykonają swoją indywidualną pracę. Warsztaty zakończy mini wernisaż prac „małych artystów" i inspirowana przez prowadzącego „burzliwa dyskusja".  

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (szkoły podstawowe)
Liczba uczestników: 17
Czas trwania: 1,5 godz.
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 3,50 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. (0,00 zł dla  uczestników spoza Gminy Gorlice)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska, tel. (18) 351 10 18/ e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MOC W ZIOŁACH I KIEŁKACH ZAKLĘTA – warsztaty (6-100 lat)
Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

Praktyczna wiedza o rosnących wokół nas ziołach i roślinach  oraz ich zastosowaniu jest tematem całorocznych warsztatów  dla dzieci i dorosłych w skansenie szymbarskim.
Oferta dla dzieci:
Aktywnie spędzony czas na świeżym powietrzu, kontakt z przyrodą  i wyniesiona o niej wiedza  to korzyści jakie wyniosą młodzi uczestnicy zajęć. Na program warsztatów w  miesiącach wiosny, lata i jesieni  składać się będzie próba identyfikacji znajdujących się na terenie skansenu roślin leczniczych i ziół oraz wykonanie pod kierunkiem instruktora własnego zielnika.  Zielniki  tworzone z własnoręcznie zebranych  i opisanych roślin będą się dla dzieci  trwałą, estetyczną  pamiątką o wartościach edukacyjnych. Warsztaty zakończy quiz – zabawa w odgadywaniu ziół przy pomocy zmysłu smaku i powonienia. W okresie zimowym zbieranie ziół zastąpi prezentacja plansz i krótka prelekcja, a do tworzenia zielników zostaną użyte zioła suszone.

Oferta dla dorosłych:

Zdrowe żywienie, styl życia „slow life” to temat warty propagowania i niewątpliwie na czasie. W programie zajęć, po prelekcji o sposobach hodowania i  zastosowania kiełków roślin w diecie codziennej,  nastąpi część praktyczna. Z kiełków, suszonych owoców i nasion uczestnicy wykonają ekologiczne, superwitaminowe  ,,praliny”, których konsumpcja przy rozmowach  o zdrowym żywieniu i stosowaniu ekologicznych rozwiązań w życiu zakończy zajęcia.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne), uczestnicy indywidualni
Liczba uczestników: 20
Czas trwania: 1 godz.
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 3,25 zł od osoby*
 * Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. (0,00 zł dla  uczestników spoza Gminy Gorlice)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów”
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Anna Niemczyńska-Szurek, Barbara Wojnarska, tel. (18) 351 10 18/ e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

STROJE NA WOJE – zajęcia z edukacji historycznej (6 - 100 lat)
Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach
Historia ludzkości w pewnym ujęciu  to  przeplatające się czasy  wojny i pokoju .Temat wojen i wojskowości jest więc zagadnieniem ogromnie istotnym i (niestety) wciąż aktualnym. Warsztaty będą swoistą historyczną  podróżą przez Świat, gdzie rozegrały się konflikty zbrojne zmieniające bieg dziejów. Osią zajęć będzie kalendarium działań wojennych, które miały istotny wpływ na doskonalenie taktyki i techniki wojskowej.
Formuła warsztatów opierać  się będzie na interakcji uczestników z prowadzącym i ich aktywnym zaangażowaniu  w przebieg zajęć  – prowadzący ubrany w strój z odpowiedniej epoki zaprezentuje militaria, stroje, eksponaty z kolejnych epok historycznych, przedstawiając  historie broni, ekwipunku, sposobu walki w   nawiązaniu do konkretnej bitwy. Uczestnicy spróbują odpowiedzieć  na pytania na temat przydatności i zastosowania danego przedmiotu, próbując odczytać jego kontekst historyczny.
Na prowadzonych warsztatach jako eksponaty edukacyjne posłużą broń biała i repliki broni palnej, miecz samurajski, miecz wikingów, broń miotająca – łuk proca oraz ekwipunek i mundury z całego świata.

Zajęcia adresowane do: dzieci i młodzież (szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne), uczestnicy indywidualni
Liczba uczestników: 20
Czas trwania: 1 godz.
Kalendarz zajęć: zajęcia całoroczne, terminy ustalane indywidualnie
Koszt: 4,50 zł od osoby*
* Skracamy drogę do kultury – specjalna oferta dla uczestników z miejscowości dalej położonych. (0,00 zł dla  uczestników spoza Miasta Gorlice)
Miejsce: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów /Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach
Szczegółowe informacje i rezerwacja: Magdalena Zalesko, tel. (18) 35 35 618 /e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Do góry