Jest pracownikiem Fabryki Maszyn Glinik, pełni funkcję specjalisty do spraw reklamy. Ten młody stosunkowo człowiek prowadzi jednak - w dobrym tego słowa znaczeniu - podwójne życie. Jest bowiem niewątpliwie wybitnym fotografikiem - artystą. Jego osiągnięcia w tej mierze są znaczące i nie łączą się w żadnej mierze z reklamą. Pana Roberta, spotkałem po raz pierwszy w marcu 1998 roku. Zaprezentował mi fotogramy przeznaczone na wystawę w Gorlicach. W sprawach naszej rodzimej kultury i sztuki nie lubię być ani pobłażliwym ani stosującym "taryfy ulgowe".

Mój gość zadziwił mnie po pierwsze wiedzą o fotografice i historii sztuki. Nie zorientował się, że stary profesor tak przy okazji poddaje go gruntownemu egzaminowi, który zdał na celująco. Skąd poznał to wszystko? Jest samoukiem... Zdumiewająca wiedza i skromność nie zawsze chodzą w parze. Beskid Niski jest w istocie miejscem specyficznym, gdzie splatają się ze sobą różne kultury, wyznania, obyczajowości. Sądzę, że ten fakt właśnie stanowił inspirację twórczą pana Roberta. Kapliczki, krzyże, figury przydrożne. Jak smutny staje się krajobraz pozbawiony tych znaków wiary, ale i pomników spełnionych próśb, wyrazów bezinteresownej czci oddawanej przez prostych ludzi Stwórcy, Jego Matce, Jego świętym, lub tym, którzy odeszli do wieczności. W sztuce o sukcesie decyduje talent i systematyczna praca. W prezentowanej wystawie występują obydwa elementy. Piszący tę recenzję jest autorem wielu opracowań dotyczących polskiego krajobrazu, jego przemian, a ostatnio degradacji. Nie często mi było dane zetknąć się z takim zrozumieniem problemów i nastroju kolorytu, świadomego podporządkowania szczegółów atmosferze całości. Niektóre fotogramy p. Roberta są mistrzowskie. Zaproponowałem Mu wystawę w Krakowie w Galerii Naszej Uczelni przy ul. Kanoniczej.

Prof. dr Wiktor Zin
Wystawy indywidualne:
Galeria Sztuki 'Dwór Karwacjanów' w Gorlicach,
Metske kulturne stredisko - Bardejov, Słowacja,
Tarnowskie Centrum Kultury - Tarnów,
Kuria Diecezjalna - Rzeszów,
Galeria Sztuki "Kanonicza 1" - Kraków,
Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa,
Miejski Ośrodek Kultury - Braniewo,
Ośrodek Budownictwa Ludowego - Szymbark,
Wojewódzki Ośrodek Kultury - Nowy Sącz,
Fotogaleria Łakomscy - Sosnowiec,
Miejski Ośrodek Kultury - Myszków,
Miejski Ośrodek Kultury - Żarki.
Istituto Polacco di Roma - Rzym
Consolato Onorario della Repubblica di Polonia - Bolonia
Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów" - Gorlice
Galeria Antoniego Rząsy - Zakopane
Galeria Miejska - Tarnów

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry