<< Cofnij

TEATR W KASZTELU

„Russkij Ostrov” – monodram w wykonaniu Łukasza Matuszka

24 marzec 2012 roku, godz.18.00

Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku”

Inauguracja cyklu:

MIĘDZYNARODOWE SZYMBARSKIE TEATRUM MIĘDZYKULTUROWE – TEATR W KASZTELU


„Russkij Ostrov” – monodram w wykonaniu Łukasza Matuszka na motywach sztuki Jewgienija Griszkowca pt. „Jak zjadłem psa”


24 marca 2012 roku (sobota), godz. 18.00, Kasztel w Szymbarku


24-3-2012-monodram   24-3-2012-monodram   24-3-2012-monodram

Zobacz galerię zdjęć



Łukasz Matuszek:
Aktor Teatru CST. Udział w spektaklach „Wschodzenie”, „Droga Żywiecka”,” „Kavkazkij Priviet”, „Bolko Kantor". Samodzielnie zrealizował krotochwilę pt. „O szkodliwości palenia tytoniu” (Antoni Czechow) oraz monodram pt. „Russkij Ostrov” (Jewgienij Griszkowiec). Udział w jednoaktówkach A. Czechowa „Oświadczyny” i „Jubileusz”. Autor samodzielnych projektów - akcji performance – „Korbowski – falstart” , „Architektura i codzienność Cieszyna”, projektu społeczno-kulturalnego „Ukraina - rok egzystencj”" i innych. Zajmuje się fotografią. Działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy i Współistnienia Kultur „Sałasz”.


O spektaklu:

Nie bez powodu Jewgienija Griszkowca nazywa się swoim wśród obcych. Tym, co może odróżniać przedstawienie to od innych, jest fakt pominięcia samotności publicznej. Bohater, mówiąc, zawsze pamięta, że na sali są obecni ludzie. Nieustannie się do nich zwraca. Wszystko, co wydarza się na scenie, przyjmuje formę serdecznej rozmowy. Reakcje publiczności – porozumiewawczy śmiech lub pełne współczucia milczenie – są dla bohatera Griszkowca bardzo ważne. Nie ma tu żadnego monologu wewnętrznego, ani działania za czwartą ścianą.
Monodram „Russkij Ostrov” zawiera elementy biografii Griszkowca, a ściśle mówiąc czas służby wojskowej gdzieś na wschodnich krańcach Rosji, która siłą rzeczy związana jest z jej rzeczywistością. Równocześnie jednak jest to opowieść oparta na  „wschodnich obserwacjach” wykonawcy monodramu.
To, co najważniejsze dla bohatera, to przede wszystkim chęć zrozumienia. Przywołuje on najbardziej intymne wspomnienia ze swego życia. Równolegle udaje się mu dotrzeć do wspólnych różnym generacjom pokładów zbiorowego doświadczenia. Tylko wówczas bowiem, gdy przywołujemy tematy czy wspomnienia, które mają aspekt uniwersalny, możliwe jest wzajemne zrozumienie ludzi. Ważne jest także to, że Griszkowiec, a także wykonawca monodramu, kładą nacisk, nie na sytuację, lecz na przeżycia ludzi, którzy się w niej znaleźli.

Fot. Dawid Śmieja

Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry