POPLENEROWA WYSTAWA PRAC PEDAGOGÓW WYŻSZYCH UCZELNI ARTYSTYCZNYCH „SzymbART 2015”

23 września 2016 18:00 - 26 października 2016

Dwór Karwacjanów

Wystawa jest artystycznym podsumowaniem pierwszej, zeszłorocznej edycji Sympozjum Artystycznego „SzymbART 2015”, połączonej z dyskusją panelową pod hasłem: Czy sztuki można nauczyć?

Sympozjum odbyło się w lipcu 2015 roku, w Ośrodku Konferencyjno -Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku”, a zorganizowane zostało przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Filozofii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno artyści, historycy oraz teoretycy sztuki, jak również pedagodzy średnich i wyższych uczelni artystycznych: prof. Krzysztof Tomalski - Wydział Grafiki ASP Kraków, dr hab. Józef Jerzy Kierski – Wydział Sztuki, prof. UR Rzeszów, dr hab. Łukasz Konieczko - prof. ASP Kraków, dr Szymon Wojtanowski - ASP Kraków, dr Marcin Hajewski - ASP Katowice, dr Beata Lewińska - dyrektor Liceum Plastycznego w Warszawie, mgr Wojciech Sokólski - dyrektor Liceum Plastycznego w Supraślu, dr Joanna Adamowska – nauczyciel w Liceum Plastycznym we Wrocławiu, dr hab. Marlena Makiel - prof. nadzwyczajny, Wydział Sztuki UR, dr hab. Antoni Nikiel – prof. nadzwyczajny, Wydział Sztuki UR, dr hab. Marek A. Olszyński - prof. nadzwyczajny, Wydział Sztuki UR, dr hab. Marek Pokrywka - prof. nadzwyczajny, Wydział Sztuki UR dr hab. Jan Franciszek Ferenc - profesor na Wydziale Artystycznym UMCS Lublin, dr. Magdalena Uchman - Wydział Sztuki UR, dr hab. Artur Mordka - prof. nadzwyczajny, Instytut Filozofii UR, dr Włodzimierz Zięba - Instytut Filozofii UR, mgr Agnieszka Koryl - Instytut Filozofii UR, mgr Kamila Bednarska - Wydział Sztuki UR, mgr Piotr Woroniec - Wydziału Sztuki UR, mgr filozofii Paweł Nowicki, dr Agnieszka Iskra – Paczkowska, Instytut Filozofii UR Rzeszów.

Podczas szymbarskiego sympozjum, oprócz poruszanych zagadnień dydaktycznych i pedagogicznych, dyskutowany był też problem kondycji artysty we współczesnym świecie – jego coraz mniejszego znaczenia w społeczeństwie odrzucającym wartości humanistyczne. Ostatecznym podsumowaniem zeszłorocznego projektu jest publikacja katalogu zawierającego materiały z dyskusji panelowej oraz prace artystyczne jego uczestników, który towarzyszy aktualnej wystawie.

Uczestnicy wystawy:

Krzysztof Tomalski - ASP Kraków,
Józef Jerzy Kierski – Wydział Sztuki UR,
Łukasz Konieczko - ASP Kraków,
Szymon Wojtanowski - ASP Kraków,
Marlena Makiel-Hędrzak - Wydział Sztuki UR,
Antoni Nikiel - Wydział Sztuki UR,
Marek A. Olszyński - Wydział Sztuki UR,
Marek Pokrywka - Wydział Sztuki UR,
Jan Franciszek Ferenc - Wydział Artystyczny UMCS Lublin,
Magdalena Uchman - Wydział Sztuki UR,
Kamila Bednarska - Wydział Sztuki UR ,