<< Cofnij
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2017/10.02 mosty

GALA WRĘCZENIA NAGRÓD DLA ZASŁUŻONYCH LUDZI KULTURY I SZTUKI - MOSTY STAROSTY

Uroczystości

10 lutego 2017

Dwór Karwacjanów

XVI edycja nagrody Starosty Gorlickiego Mosty Starosty
10.02.2017 (piątek), godz. 17:00
Dwór Karwacjanów, Gorlice

Organizator: Starostwo Powiatowe w Gorlicach

Intencją nagrody jest uhonorowanie wybitnych twórców i działaczy kultury żyjących i tworzących w powiecie gorlickim oraz tych, którzy z ziemią tą czują się w sposób szczególny związani i pracują na rzecz propagowania i ochrony jej dorobku kulturowego. Jednocześnie Mosty Starosty symbolizują integrującą rolę kultury ponad wszelkimi podziałami i nierozerwalną więź twórców z ich "Małą Ojczyzną".

Kapituła pod przewodnictwem starosty Karola Górskiego w składzie:
Zofia Kamińska – radna Rady Powiatu Gorlickiego pięciu kadencji i przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu,
Zdzisław Tohl – rzeźbiarz, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów,
Bogusław Diduch – znany i ceniony twórca i wykonawca poezji śpiewanej oraz dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w SękowejTadeusz Mikrut – naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gorlicach
wyłoniła laureatów oraz przyznała nagrodę Mosty Starosty 2017 i wyróżnienia.

Nagrodę Most Starosty 2017 otrzymał:
Filip Berkowicz,  za umiejętną promocję dziedzictwa europejskiej kultury muzycznej i osobiste zaangażowanie w organizację „Kromer Festival” w Bieczu.

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Cisoń, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki,
Jan Krynicki, za mecenat i promocję kultury łemkowskiej,
Andrzej Welc, za zaangażowanie w dzieło ratowania zabytków gorlickiego cmentarza parafialnego,
Antoni Mrozek, za zaangażowanie w animację lokalnych działań na rzecz kultury,
Andrzej Dziubaczka, za osiągnięcia w twórczej interpretacji muzyki underground i zaangażowanie w jej promocję.

Natomiast Łukasz Dyczko otrzymał tegoroczne Przęsło 2017, za międzynarodowe sukcesy, wirtuozerię i mistrzowską interpretację muzyki instrumentalnej.

Podczas uroczystości wystąpili Halina i Włodzimierz Promińscy z koncertem na skrzypce i fortepian.

MOSTY STAROSTY 2017 - laureat i wyróżnieni

FILIP BERKOWICZ
Muzykolog, menedżer, promotor, dyrektor artystyczny cenionych przez światową krytykę festiwali muzycznych: Actus Humanus, Kromer Festival, Opera Rara, Misteria Paschalia, Sacrum Profanum i Goodfest. Każdy z firmowanych jego nazwiskiem festiwali ma wyraźnie określony profil.
Producent albumów polskich muzyków dla prestiżowych wytwórni Nonesuch i Decca. Kurator spektakularnych wydarzeń muzycznych (m.in. Penderecki, Aphex Twin. Greenwood, III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego z udziałem Beth Gibbons z zespołu Portishead) prezentowanych w Polsce ( m.in. Europejski Kongres Kultury, Opener Festival) i za granicą.
Ukończył z wyróżnieniem studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie obecnie prowadzi zajęcia „ Zarządzanie projektami muzycznymi”. W latach 2002- 2004 pracował w Polskim Wydawnictwie Muzycznym i oficynie wydawniczej Musica Iagellonica. Był pełnomocnikiem i doradcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury.
Niestrudzenie organizował znane na skalę światową wydarzenia muzyczne
Jest autorem kilkudziesięciu haseł do „Encyklopedii Muzycznej PWM”, artykułów muzykologicznych oraz publikacji popularnonaukowych. Za swoją pracę naukową zdobył wyróżnienie w konkursie Związku Kompozytorów Polskich. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
Na świat przyszedł w 1977 roku w Jaśle, skąd jako dziecko wraz z babcią odbywał wycieczki do Biecza, by potem zapomnieć o nim na bagatela... 20 lat.
W 2015 roku ponownie pojawił się w Bieczu i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przeniósł nas w niezwykły świat muzyki minionych epok. Za sprawą Kromer Festival ożywił bieckie kościoły, średniowieczne mury i zaspane na co dzień uliczki. Dwie edycje Festivalu znalazły się w pierwszej dziesiątce najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce wg Rzeczpospolitej. Do Biecza za sprawą Filipa Berkowicza zjechali giganci muzycznego wykonawstwa historycznego: Fabio Biondi, Dominiq Visse, Ensemble Peregrina, czy Jan Tomasz Adamus. Za nimi przyjechali melomanii z całej Polski, a koncerty transmitował program II Polskiego Radia.
Kromer Festival dał miastu Biecz i powiatowi gorlickiemu dostęp do największych wykonawców muzyki historycznej i szeroką promocję, a także możliwość zaprezentowania lokalnego potencjału. I to jest wielką zasługą Filipa Berkowicza.

ANNA CISOŃ
Dyrygent, nauczyciel, propagator muzyki przez duże M. Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury chóralnej w klasie profesor Elżbiety Wiesztordt oraz edukacji muzycznej. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach oraz Szkole Muzycznej I stopnia w Korzennej w klasie teorii muzyki, orkiestry i śpiewu chóralnego.
Od 2010 roku jest dyrygentem chóru Cantores Carvatiani z Gorlic, który ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. W 2016 roku chór wyśpiewał III miejsce w Myślenickim Festiwalu Kolęd i Pastorałek, i wyróżnienie w Ogólnopolskim Festiwalu Eclesia Cantio w Tarnowie. We wrześniu ubiegłego roku chór Cantores Carvatiani wydał dwie promocyjne płyty z muzyką sakralną i rozrywkową.
Anna Cisoń prowadzi także chór Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach. Z chórem uczestniczyła w polsko-niemieckim projekcie symfonicznym, gdzie wykonała bardzo trudne programy. Chór jest laureatem I miejsca i Grand Prix na festiwalu Silesia Cantat w 2016 roku w Głogowie oraz Złotego Pasma na Przeglądzie chórów szkół muzycznych w Łańcucie w 2016 roku.
Zespoły prowadzone przez Annę Cisoń wielokrotnie uświetniały różnorodne uroczystości w powiecie gorlickim oraz poza jego granicami, wzbudzając zawsze zachwyt i aplauz publiczności i wysokie oceny fachowców. W styczniu 2017 r. chór Akolada znów rozsławił powiat gorlicki, zdobywając Grand Prix Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i pastorałki.

ANDRZEJ DZIUBACZKA
Recesja – może być zjawiskiem w ekonomii, w dziejach lodowca, nawet w stomatologii... ale może być także w muzyce. W 1997 roku w Gorlicach objawiła się grupa recesjonistów, czyli Gorlicka Scena HC Punk. Zainspirowana została przez Tomka Shing`a i Andrzeja Dziubaczkę. Była to wspólna, niezależna platforma muzyczna, na której zespoły z tzw. drugiego undergroundowego obiegu mogły zaprezentować swoje dokonania przed gorlicką publicznością.
Potem nastąpiła niestety czasowa przerwa w działalności, ale Recesja znów dała o sobie znać. W tym roku we wrześniu Gorlicka Scena HC Punk będzie obchodzić XX-lecie swej działalności. Filarem zespołu Recesja - wokalistą - jest Andrzej Dziubaczka. W składzie występują także: Tomek Dziubaczka gitara solowa, Marcin Szufa - gitara, Marek Łopata - bas i Mirek Łaboś – perkusja.
Punk u swych podstaw, jako zjawisko społeczne i artystyczne zarazem, niósł nieprzebrane pokłady nieskrępowanej interpretacji i kreacji otaczającej nas rzeczywistości. Mimo upływu czasu dla zespołu Recesja punk to coś więcej niż dobra zabawa – są ludźmi otwartymi, ceniącymi różnorodność, oryginalność i przełamującymi granice – w tym jest ich siła nie poddająca się modom i trendom.

JAN KRYNICKI
Z wykształcenia ekonomista, z pasji społecznik i mecenas kultury łemkowskiej. Osoba niezwykle szanowana i ceniona w środowisku. Jest fundatorem i mecenasem strategicznym Fundacji stypendialnej im Jana Krynickiego, pomagającej zdolnej i pracowitej, ale biednej młodzieży łemkowskiej w zdobywaniu wykształcenia. Wspiera działalność dziecięco - młodzieżowego zespołu regionalnego Łemkiwskyj Pasternyk”.
Z wielka troską podchodzi do upamiętniania miejsc historycznych, w tym opuszczonych miejsc pochówku i cmentarzy. Jest fundatorem Dzwonu Pokoju dla Miejsca Pamięci w Zdyni oraz mecenasem tematycznych wydawnictw regionalnych. Za swoja działalność został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznakami resortowymi.

ANTONI MROZEK
Urodził się w Gorlicach w styczniu 1953 roku. Tutaj ukończył szkołę podstawową, a następnie Przyzakładową Szkołę Zawodową i zaocznie Technikum Mechaniczne z najlepszym w szkole wynikiem z matematyki. Wyspecjalizował się w obróbce skrawaniem i w tej dziedzinie przepracował na Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych Glinik 45 lat.
Pracę zawodową i życie rodzinne przez cały czas łączy z powodzeniem za swoimi zainteresowaniami i pasjami muzycznymi. Artystyczny talent wyniósł z domu rodzinnego. Ojciec Alojzy pisał wiersze, jeden wujek był malarzem i rzeźbiarzem a drugi – fotografem. Antoni Mrozek już w czasie nauki szkolnej udzielał się w chórze kościelnym w Gorlicach. Przez 28 lat grał w Orkiestrze Dętej Fabryki Maszyn Glinik, biorąc udział w wielu uroczystościach patriotycznych, religijnych i kulturalno-rekreacyjnych na terenie Gorlic i powiatu gorlickiego.
Od wielu lat jest zaangażowany w działalność twórczą Bieckiej Kapeli Biesiadnej, gdzie gra na saksofonie. Wraz z kapelą uświetnia uroczystości odbywające się na terenie gminy Biecz. Muzyka to jego największa pasja, której poświęca się bezinteresownie i z pełnym oddaniem. Ma wielkie serce i otwartość na drugiego człowieka. Pracuje na rzecz rozwoju talentów wśród dzieci i młodzieży. Człowiek zdyscyplinowany, uczciwy, skromny. Mówi się, że Antoni Mrozek zna się na każdym instrumencie muzycznym.

ANDRZEJ WELC
Magister geografii fizycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktorat uzyskał w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Współorganizator Stacji Naukowej PAN w Szymbarku. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu geografii.
Zaangażowany samorządowiec i działacz społeczny. Radny i wiceprzewodniczący Rady Gminy Gorlice w latach 1989 – 1992. Kierownik Urzędu Rejonowego w Gorlicach w latach 1990 – 1998. Radny powiatowy i pierwszy starosta nowo powstałego powiatu gorlickiego w latach 1999 – 2002, a następnie do 2007 roku dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach. Prezes Gorlickiego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości, wiceprezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”, członek Stowarzyszenia „Klub Gorliczan”.
Andrzej Welc to wielki pasjonat historii Ziemi Gorlickiej. Kierował przygotowaniami międzynarodowych obchodów 80. rocznicy Bitwy Gorlickiej i jest współautorem wydawnictwa „Militarne i polityczne znaczenie operacji gorlickiej w działaniach wojennych I wojny światowej”.
Współzałożyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z okolicą. Z wielką troską i zaangażowaniem włącza się w renowację cmentarzy wojennych, pomników na cmentarzu parafialnym w Gorlicach oraz zabytków małej architektury.

PRZĘSŁO 2017

ŁUKASZ DYCZKO
Zaczęło się niewinnie 15 września 1997 roku od... narodzin, ale już chwilę później pokazał, kto jest najzdolniejszy w rodzinie Dyczków z Kobylanki. W wieku trzech lat, gdy dzieci jeszcze niezbyt dobrze mówią i niepewnie chodzą, on zaczął uczyć się śpiewu i gry na pianinie. W drugiej klasie szkoły podstawowej w polu zainteresowania pojawił się flet, a jako 10-latek zapałał, trwającą do dziś, miłością do saksofonu. Rozwijał swój talent w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gorlicach, by po kilku latach wyruszyć w swoją wielką muzyczną podróż. Najpierw do Katowic – do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia, a następnie do Warszawy, do najstarszej i największej uczelni muzycznej w Polsce - na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopin, do profesora Pawła Gusnara.
Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ma za sobą wiele sukcesów na konkursach krajowych i zagranicznych. Największe z nich, które przyniosły mu sławę i uznanie, odnotował w 2016 roku.
W marcu 2016 r. zdobył I miejsce na Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu, a w miesiąc później został Młodym Muzykiem Roku 2016 i reprezentantem Polski w 18. Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii, wygrywając ten konkurs bezapelacyjnie we wrześniu. Wykonał kompozycję Andre Waigneina „Rapsodia na saksofon i orkiestrę”.  Jako „nowa gwiazda muzyki poważnej” otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym napisano m.in.: „Podczas koncertu czuło się, że muzyka Pana niesie, że granie sprawia Panu autentyczną radość i że mimo trudu podejmowanego jako wykonawca Pan sam również cieszy się pięknem melodii rozwijającej się w przestrzeni miasta. My, Polacy, jesteśmy bardzo dumni, że podczas koncertu finałowego pokazał Pan Europie swoje mistrzowskie umiejętności...”
W 2016 roku zdobył także:
Grand Prix na Konkursie Kameralnych Zespołów Dętych CEA w Kielcach
wyróżnienie I stopnia w kategorii zespół kameralny,
Grand Prix na III Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Sosnowcu.
Wystąpił na gali wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej, do których był nominowany w kategorii Debiut Roku.
Został także nominowany do nagrody Paszport „Polityki” w kategorii „muzyka poważna”.
Krytycy muzyczni tak piszą o nim – „Jego wirtuozowskie prowadzenie melodii, oparte na długim oddechu, z pewnością zaskoczy tych miłośników saksofonu, którzy kojarzą ten instrument wyłącznie z muzyką jazzową czy rozrywkową...”

foto i informacje - źródło http://www.powiatgorlicki.pl

{gallery}galerie/2017/10.02 mosty{/gallery}







Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024

Dwór Karwacjanów

26 kwietnia 2024 - 16 czerwca 2024

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry