NOC MUZEÓW 2017

Imprezy

26 maja 2017 16:00

Kasztel w Szymbarku

Wstęp: Wolny
NOC MUZEÓW 2017
26.05.2017 (piątek), start godz. 16.00
plener przed kasztelem, oficyna dworska, sala główna kasztelu, foyer kasztelu

W programie:
• Ogrody artystyczne Beaty Zalot – wyjątkowe spotkanie w plenerze przed Kasztelem szymbarskim z artystami ze środowisk twórczych Zakopanego, Gorlic i Jasła.
Artystyczne Klimaty: happening , poezja, muzyka, rzeźba oraz Kramy Artystyczne z unikatową ceramiką, obrazami itd. Mile widziane koce i koszyki piknikowe :)
• Wernisaż Ireneusza Wrzesienia / malarstwo – oficyna dworska oraz Iwony Miśkiewicz / grafika – foyer kasztelu
• GALOTY I GAWOTY czyli Bal u Kasztalana:
-  Pokaz mody renesansowej Theatrum Mulierum – grupa modelek i modeli zaprezentuje wspaniałe renesansowe kreacje wykonane w pracowni kostiumologa i kostiumografki dr Marii Molendy.
- Habiti Antichi et Moderni - prezentacja multimedialna dr Marii Molendy na temat mody epoki renesansu
- Konkurs – z nagrodą specjalną Kasztelana – na najciekawszy strój dla uczestników wydarzenia
- Bal na Sali Wielkiej – wspólne tany przy dźwiękach renesansowej muzyki dworskiej

Serdecznie zapraszamy Szanownych Gości do wspólnej zabawy. Mile widziane przebrania, maski itp. nawiązujące do epoki odrodzenia

W programie:
• 16.00 – 18.00 Ogrody artystyczne Beaty Zalot – wyjątkowe spotkanie w plenerze przed Kasztelem szymbarskim z artystami ze środowisk twórczych Zakopanego, Gorlic i Jasła.
Artystyczne Klimaty: happening , poezja, muzyka, rzeźba oraz Kramy Artystyczne z unikatową ceramiką, obrazami itd.
• 18.00 – 18.40 Wernisaż Ireneusza Wrzesienia / malarstwo – oficyna dworska oraz Iwony Miśkiewicz / grafika – foyer kasztelu
• 18.40 GALOTY I GAWOTY CZYLI BAL U KASZTELANA:
- Pokaz mody renesansowej Theatrum Mulierum – grupa modelek i modeli zaprezentuje wspaniałe renesansowe kreacje wykonane przez kostiumolog i kostiumografkę dr Marię Molendę
- Habiti Antichi et Moderni - prezentacja multimedialna dr Marii Molendy na temat mody epoki renesansu
- KONKURS – z nagrodą specjalną Kasztelana – na najciekawszy strój dla uczestników wydarzenia
- BAL NA SALI WIELKIEJ – wspólne tany przy dźwiękach renesansowej muzyki dworskiej
Serdecznie zapraszamy Szanownych Gości do wspólnej zabawy. Mile widziane przebrania, maski itp. nawiązujące do epoki odrodzenia.
W razie niepogody część plenerowa wydarzenia odbędzie się w Sali głównej Kasztelu.

Ogrody artystyczne:
Już w najbliższy piątek 26 maja w kasztelu w Szymbarku odbędą się Ogrody Artystyczne, które poprowadzi Beata Zalot - poetka, malarka i dziennikarka z Podhala. To już czwarte spotkanie w tym cyklu (pierwsze w tym roku). Tematem będą tym razem „Miejsca”. Każdy z zaproszonych do udziału artystów opowie o swoim miejscu – poprzez obrazy, rzeźby, słowa, muzykę.

W spotkaniu wezmą udział m. in.:

Beata Skulska -Papp – poetka z Zakopanego, autorka piosenek. Kobieta ceniąca wiedzę, szczególne z dziedziny biologii, chemii, analityki medycznej oraz kultury. Obecnie uczy biologii, chemii i wiedzy o kulturze, w Zespole Szkól Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem. Wydała trzy tomiki wierszy: „Drzwi obiecane”, „Koza rzeczna” i „Uzdrowienia”. Jej utwory mają w swoim repertuarze wokalistki - Hanka Wójciak i Zuzanna Wiercioch. Strona autorska: beataskulska-papp.pl

Piotr Grzesik -  krakowski pisarz, od 2 lat mieszkający w Nowym Targu. Autor "Na przedmieściach" (wyróżnienie w konkursie Fundacji Kultury Polskiej  "Promocja Najnowszej Literatury Polskiej"), "Karmasutra", "Księga Nieurodzaju”. Tłumacz "Wichrowych Wzgórz" Emily Brontë. Twórca muzyki - założyciel grupy KLANDESTEIN. Autor artykułów i recenzji drukowanych na łamach pism i magazynów Vivo, Przekrój, Future Guide, Ha!art, Gościniec Sztuki, Poezja Dzisiaj, Tygodnik Podhalański a także przedmów i posłowi do książek innych autorów. Strona autorska: klande.republika.pl

Marcin Lichosyt, rdzenny góral z Orawy. Rzeźbiarz z Lipnicy Wielkiej. „Rzeźbienie w drewnie jest dla mnie ślebodą. Jako dziecko uwielbiałem podglądać innych rzeźbiarzy podczas pracy. Mówią, że górale rodzą się z kozikiem w ręce, w moim przypadku chyba tak było – mówi. 

Paweł Chryczyk - absolwent ZSP im. A. Kenara w Zakopanem. Akordeonista. Aktor Towarzystwa Miłośników Teatru im. H. Modrzejewskiej (Sceny A2 ). Amator reżyser  (wyreżyserował spektakle " Czerwony Autobus ",  "Wojna Postu z Karnawałem", "Epim", " Przepowiednia Jana Chrzciciela", "Obłomow ".

Beata Zalot. Z zawodu dziennikarz. Przez 13 lat była redaktor naczelną Tygodnika Podhalańskiego. Dla równowagi psychicznej pisze wiersze, opowiadania, w bezsenne noce zajmuje się malowaniem i ceramiką. Pieniądze trwoni głównie na podróże. Za każdym razem jednak z radością wraca do rodzinnego Gronkowa na Podhalu. Jej środkiem świata jest oddalona dwa kilometry od domu magiczna Cisowa Skałka. Jest rodowitą góralką (po mamie pół–Gąsienica). Zamiast owiec hoduje koty. Autorka tomików poezji: "Przesyłki ciszy", "Pomiędzy", "Szepty", "Anioł w ogrodzie", a także zbioru opowiadań „Ozwa” i „Opowieści niedoskończone”. Strona autorska: www.beatazalot.plW ogrodach artystycznych wezma tez udział:

Iga Brej-Kozon i Bogdan Kozon
- Jesteśmy małżeństwem plastyków, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnie Akademii Sztuk Pięknych. Obydwoje jesteśmy artystami malarzami, ale w ostatnich latach to właśnie ceramika zdominowała naszą pracę. W tej twórczej przygodzie dryfujemy pomiędzy rękodziełem, unikatem, sztuką. Sztuką w różnym jej znaczeniu, np. jedną sztuką ceramicznego zwierzątka, miseczki, obrazka, sztuką wydobywania kolorystycznych niuansów, plamek, rysunków, sztuką dobrego i złego humoru, sztuką pewnego dystansu do własnej twórczości.
Strona internetowa: 
http://pracowniabi.blogspot.com/p/o-nas.html

Jurek Szczepkowski - Jak tylko skończyłem studia w Katedrze Etnografii UW, wywiało mnie z grupą przyjaciół na polski dziki zachód, czyli w góry. Tam ćwiczyliśmy się w byciu blisko natury i blisko siebie. To pierwsze szło nam łatwo, bo nie było prądu ani bieżącej wody, to drugie nieco gorzej, bo jak tu znaleźć siebie ... Z różnych postulatów powrotu do korzeni, najłatwiej przyszło mi zrealizować postulat ubóstwa, więc szybko i dobrze unurzałem się w błocie Galicji, to były początki zajęć z gliną ... Fascynacja dalekim wschodem, oglądanym przez szkiełko i oko buddyzmu zen, zaraziła mnie specyficznym traktowaniem czasu, przestrzeni, estetyki ... Te zainteresowania zawiodły mnie do USA, gdzie mieszkając w klasztorze zen, zetknąłem się z ceremonią picia herbaty. W USA zacząłem uczyć się pracować w glinie w "Mud Sweat and Tears" na Manhattanie (sama nazwa pracowni opisuje tryb nauki oraz nastawienie uczniów). Poznawałem też ceramików związanych z innymi pracowniami. W USA zacząłem sprzedawać swoje prace, utrzymując się z tego. Po przyjechaniu do Polski w 1997r. założyłem własną pracownię, gdzie pracuję i uczę. Co roku prowadzę letnie plenery ceramiczne we wsi Czarne w Beskidzie Niskim, gdzie mam drugie studio i piece opalane drewnem. Od 2002 r. jestem członkiem Stowarzyszenia Artystów Ceramików „Keramos”
Strona internetowa:
http://jurekszczepkowski.pl/

Alicja Mojko - poetka, malarka, aktorka i podróżniczka. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za 35-lecie pracy artystycznej. Razem ze Zdzisławem Górskim założyła w 1986 roku w Gdańsku Teatr Snów, uznawany przez krytyków za jeden z najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych, w którym grała oraz współtworzyła oprawę plastyczną. W roku 2006 zainicjowała powstanie w Gdańsku zespołu: Teatr Lustra Strona Druga, z którym zrealizowała szereg autorskich przedstawień ulicznych i salowych. Podróżuje po przestrzeniach teatralnych, geograficznych, poetyckich a przede wszystkim – duchowych.


Robert Kumorkiewicz - Muzyk, reżyser filmowy, scenarzysta i aktor, pisze teksty piosenek i komponuje, wokalista rockowy i pisarz, a na dokładkę montażysta filmowy, tym wszystkim zajmuje się Robert. W czasie wolnym od zajęć stara się prowadzić normalne życie.Informacje

Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku"

Godziny otwarcia

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek od 9:00 - 17:00
soboty i niedziele od 9:00 - 18:00

Sezon zimowy: październik- kwiecień
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela od 9:00 - 16:00

Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.
WSTĘP WOLNY

Dane kontaktowe

38-311 Szymbark
tel.: 18 351-31-14
e-mail: kasztel.szymbark@gmail.com


Do góry