Józefina Piotrowska / malarstwo

20 października 2017 18:00 - 15 listopada 2017 16:00

Wstęp: Wolny
Józefina Piotrowska / malarstwo
Wernisaż wystawy malarstwa 20 października 2017 roku o godzinie 18.00 / foyer kasztelu

Józefina Piotrowska-Szukalska

Urodzona 29 sierpnia 1985 roku w Gorlicach. Absolwentka państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła dyplom w pracowni profesora Henryka Cześnika. Obecnie mieszka w Beskidzie Niskim (Gorlice). Zajmuje się malarstwem,  tworzeniem lalek, figur przestrzennych oraz ilustracji.

Motyw lalki, interpretowany jako metafora zagadkowości natury ludzkiej, wiedzie w stronę fundamentalnych pytań o autonomię, tożsamość i godność osoby. Czy jest w nas coś więcej, prócz min, gestów? Czy jesteśmy marionetkami w rękach losu lub może kogoś innego, kto lepiej niż my sami zna tajemnice naszego wnętrza?

Wydaje się, że przesłanie stanowi dramatyczne wyartykułowany przez artystkę problem samotności i słabości człowieka w świecie pełnym przesytu – iluzorycznym bo stworzonym przez reklamy i audiowizualne media. Człowiek w sztuce Józefiny Piotrowskiej-Szukalskiej staje się „duszkiem”, ułomnym wytworem na wpół realnego tego świata. Współcześni filozofowie stawiają pytanie o tożsamość „ja”. Kiedyś pytano, czy człowiek ma duszę? Dziś stawia się pytania, czy nie jest on tylko sumą wyglądów, przypadkowych gestów, fragmentem autonarracji, snem o sobie…

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek: nieczynne