<< Cofnij

"OD ŹRÓDŁA" ks. Andrzej Mucha / fotografia

Wystawy

09 stycznia 2015 - 18 lutego 2015

Dwór Karwacjanów

„…. Jeśli chcesz znaleźć źródło,
musisz iść do góry, pod prąd….”
JAN PAWEŁ II  „Tryptyk Rzymski” (Medytacje)


Jako emeryt, częściej ostatnio wędruję po okolicznych lasach, by oddychając zdrowym leśnym powietrzem odpocząć po trudach wieloletniej pracy. Podziwiam piękno i bogactwo przyrody. Leśnymi duktami, a często ścieżkami wydeptanymi przez dziką zwierzynę docieram do źródeł leśnych potoków w Bystrej, Bodakach, Dragaszowie. Uspokaja i wzbudza refleksje nie tylko szum, ale też bogactwo kolorów wody mieniącej się w promieniach słońca i odbijającej kolory dennych kamyków czy otaczających skał i roślinności. Fantastycznie zmieniające się kształty, jak w kalejdoskopie wymuszone przez rozliczne napotkane przeszkody i zmieniające się światło powodują, iż, pragnąc zatrzymać to ulotne piękno, często zabieram ze sobą aparat fotograficzny. Zdumiewa mnie, że maszyna lepiej wyławia kolory wydawałoby się bezbarwnej wody i szybciej niż ludzkie oko rejestruje zmieniające się kształty wymuszone jej zawirowaniami.
Moja fascynacja tematem górskich potoków, to seria ujęć, z których część wydaje mi się rzeczywiście unikalnymi. Udało mi się „zatrzymać” w kadrze piękną chwilę niezwykłej malarskiej urody kompozycję, jedyną w swoim rodzaju, dedykowaną mnie- swojemu odkrywcy. Postanowiłem tym pięknem podzielić się z innymi.
Niech cykl „Od źródła” zachęca zwiedzających wystawę do wypraw w nasze przepiękne górskie lasy, obok toczących swoje wody bystrych potoków, by nie tylko odpocząć, ale zastanowić się nad prawdziwym źródłem naszego życia, naszym Ojcem i Stwórcą. Posiłkuję się w tej ekspozycji inspiracją Świętego, ale wcześniej zwykłego turysty księdza Karola Wojtyły, który w górskim potoku szukał nie tylko piękna, ale jego prawdziwego źródła- Boga. Można Go tu naprawdę odnaleźć. (ks. Andrzej Mucha)



ks. Andrzej Mucha, ur. 20.04.1939 r. w Rzegocinie (dziś Wielopole Skrzyńskie). Studia teologiczne w Tarnowie zakończył w r. 1962 i tam przyjął święcenia kapłańskie.
Pracował, jako wikariusz w Staszkówce, Rzepienniku Biskupim, Nowym Sączu. Był proboszczem w Zalasowej, a w latach 1983-2009 w Gorlicach. Jako wikariusz w Parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu przeprowadził regotyzację tamtejszej bazyliki mniejszej.
W Zalasowej zainicjował rozbudowę kościoła parafialnego. W Gorlicach, w Parafii św. Andrzeja Boboli, której był pierwszym proboszczem, wybudował tymczasową kaplicę, plebanię i kościół, który stanowi „Wotum Wdzięczności Bogu za Papieża Jana Pawła II” oraz Gorlicką Golgotę. Był członkiem tarnowskiej diecezjalnej komisji artystyczno-budowlanej.
Wrażliwość na piękno, to dar cenny szczególnie dla osób publicznych, które swoją osobowością kształtują liczne rzesze odbiorców sztuki. W kościele katolickim, który od wieków jest mecenasem kultury- ks. Andrzej Mucha dar ten we wspomnianych budowlach w pełni wykorzystał.
Fotografią zajmował się już w szkole średniej, ale dopiero w wieku emerytalnym mógł więcej czasu poświęcić temu zamiłowaniu.
W trakcie plenerowego fotografowania, kieruje się przede wszystkim intuicją. Jego fotogramy, to „upolowane” w biegu impresje. Prezentowane na ekspozycji „Od źródła” cykle przedstawiające niepowtarzalne piękno wód górskiego potoku, oprócz niewątpliwych walorów malarskich mają swoje filozoficzne przesłanie. Autor nawiązuje tu do słynnego "Tryptyku Rzymskiego" Karola Wojtyły. Piękno życia, sens przemijania dążenie do źródła determinują artystyczne poszukiwania ks. Andrzeja Muchy.

Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 marca 2024 - 19 kwietnia 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

14 marca 2024 - 04 kwietnia 2024

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry