Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/muzeum.gorlice.pl/web/muzeum.gorlice.pl/public_html/images/galerie/2018/02 luty/18.

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2018/02 luty/18

Aleksandra Rey / malarstwo

16 lutego 2018 - 21 marca 2018

Aleksandra Rey -  urodzona 2 lipca 1974 r. Studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom nagrodzony medalem w Pracowniach Malarstwa u prof. R. Nowotarskiego oraz Projektowania Graficznego u prof. T. Jury w 1998 r. W latach 2000-2004 r. Prezes Stowarzyszenia Chorzowskich Artystów Plastyków. Od 2001 r. kierownik Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie. Uprawia malarstwo oraz grafikę użytkową.

W dzisiejszych czasach gdy panującym nurtem jest sztuka krytyczna oraz sprawdzone i bezpieczne obszary sztuki mniej lub bardziej niefiguratywnej powrót do tradycji, do natury wydaje się wyborem karkołomnym. Aleksandra Rey tego wyboru dokonała świadomie. Jej malarstwo pomimo pozornej banalności tematu, tematu najbardziej pogardzanego w sztuce współczesnej, kojarzonego z malarstwem "gorszego gatunku", pogardliwie nazywanym tez malarstwem kobiecym jest nadspodziewanie czyste w formie. W tych obrazach niemal jak w sztuce abstrakcyjnej najważniejsze dla artystki są podziały płótna i ich kompozycja Maluje kwiaty. Malarskie cykle Zielnik, Organika, Przez Kwiatki, Prześwity to najważniejsze i najobszerniejsze cykle w dorobku artystki. Można dostrzec w nich inspirację w mocnej konstrukcji rysunku traw Durrera. To łąki, kwitnące drzewa, krzewy, lasy z prześwitami światła budującymi powierzchnię płótna. Podziały gałęzi, łodyżek, pni, plam światła budują drobno podzielona stukturę obrazu. Te podziały są najważniejsze. Ta niemal chorobliwa analiza to główny bohater obrazów i grafik tej artystki. Bo przecież wszystko w przyrodzie składa się z coraz to mniejszych elementów. W tych podziałach ich rozbudowaniu, rytmach, załamaniach rytmu jest coś z Kantaty Bacha. Ważniejsze to, niż temat, który bywa pretekstem, bo oprócz przedstawień natury artystka ma na swoim koncie również duży cykl malarski "Geometria" w którym używając tej samej zasady przetwarzała blokowiska. Bohaterami obrazów Aleksandry Rey są elementy jej najbliższego otoczenia, zbiera je i kolekcjonuje jak średniowieczny zielarz, czy jak kto woli czarownica gdziekolwiek jest - chwasty, przydrożne rośliny, krzewy, chodniki, siatki płotów, blokowiska. Punktem wyjściowym do każdego obrazu są dziesiątki zdjęć obiektów, które artystka chciałby włączyć do swojej kolekcji. Piękno odnalezione w najzwyklejszych i najdrobniejszych elementach pejzażu, analiza, czystość wypowiedzi malarskiej - w tym tkwi siła tego malarstwa które zapada w  pamięci.

Wystawy indywidualne:
1998 r - Galeria ASP, Górnośląskie Centrum Kultury, Katowice
1999 r. - Galeria „Przy kominku” Chorzów
2001 r. – „Ignis”, Köln (Niemcy)
2007 r. - Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie.
2008 r. - Kancelaria GLN, Warszawa
2010 r. - Galeria Politechniki Śląskiej, Gliwice
- Galeria „Pod schodami u Józefa”, Chorzów
- „Inny Śląsk” Tarnowskie Góry
2011 r. – Galeria Beskidzka , Szczyrk
2013 r. – "Przez kwiatki", Galeria Sztuki Współczesnej, Dom Środowisk Twórczych, Pałac T.
Zielińskiego, Kielce,
- "Przez kwiatki", Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów
– "Przez kwiatki", BWA „Jatki”, Nowy Targ
2015 r. – "Prześwity", Galeria MDK Mikołów;
– "Przez kwiatki", Krowoderska Biblioteka Publiczna, Kraków
2016 r. – "Organika", Galeria Sztuki Współczesnej, Kołobrzeg'
-"Organika", Espace Matisse, Creil (Francja)
– "Organika", Stara Prochownia, Warszawa,
wystawy zbiorowe:
1999 – 2016 r. udział w ponad 30 wystawach SChAP w kraju i zagranicą.
2000 r. – „Ein Polnisches Treffen in Köln”, Ignis, Köln (Niemcy);
2000/2001 – „Przekroczyć próg nadziei”, Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów,
Muzeum Archidiecezjalne, Katowice;
2004 r. – Lexmark European Art Prize 2004, Galeria Program, Warszawa, Muzeum „Galicja”, Kraków;
– Plener Katowicki, Muzeum Historii Katowic, Galeria ArtNova, Katowice;
– II Ogólnopolski Konkurs im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy, Miejska Galeria
Sztuki w Częstochowie,
2005 r. – „Obraz Roku 2004 im. Ewy Świtalskiej”, Pałac Królikarnia, Warszawa;
– II Ogólnopolski Konkursu im. M. Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy, Instytut Polski
w Sztokholmie,

2006 r. –”Jestem” , BWA Katowice
2011 r. – Biennale Malarstwa QUADRO-ART., Centralne Muzeum Włókiennictwa. Łódź;
– X Salon Wielkopolski 2011, Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, Czarnków;
2013 r. – Hommage à Nowotarski, Muzeum Historii Katowic;
– Ogrody 2013, BWA Wałbrzych, Zamek Książ;
2014 r. – 12 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski
– "Tychy Art. 2014, Galeria „Obok” Tychy;
2016 r. – wystawa przedaucyjna XXV Aukcji "Wielkie Serce", Muzeum Inżynierii Miejskiej, Kraków
– "Tychy Art. 2016, Galeria „Obok” Tychy;
2017 – Vinart 2017, Montecarlo di Lucca; – 57a Biennale di Venezia, Spoleto Pavilion a cura di
Vittorio Scarbi;
2006 r. – Reportaż na temat twórczości- Regiony kultury (TVP);
2012 r. – Artykuł na temat twórczości w kwartalniku „Artysta i sztuka”;
Nagrody i wyróżnienia:
1998 – medal ASP w Krakowie za dyplom;
2004 – laureatka polskiej edycji Lexmark European Art Prize 2004;
2005 – wyróżnienie równorzędne w konkursie Obraz Roku 2004 im. Ewy Świtalskiej;
2011 - Nagroda Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury.
2013 – wyróżnienie honorowe Ogrody 2013, BWA Wałbrzych, Zamek Książ
{gallery}galerie/2018/02 luty/18,02,18-ray{/gallery}

15 marca 2024 - 13 maja 2024

Zagroda Maziarska

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.