<< Cofnij

Camerata Vistula i Fiacorda Ensemble (Szwajcaria)

Koncerty

01 grudnia 2017 19:00

Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Camerata Vistula i Fiacorda Ensemble (Szwajcaria)
Program: Stanisław Moryto - Kwartet „Sądecki”; Adagio teneramente; Andantino grazioso; Andantino ma non tanto
Presto rustico; Antoni Stolpe - „Scena dramatyczna na wiolonczelę i kwintet smyczkowy”; Anna Wróbel - wiolonczela solo; Jerzy Derfel - Oktet- wariacje D-dur na temat „Z’ Basel an mym Rhy”; Piotr Wróbel - Wróblues

Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych a w 2016 otrzymała habilitację. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2007 została przyjęta w poczet elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej. Z pianistą M. Dropkiem nagrała płytę z polskimi miniaturami wiolonczelowymi, z Polską Orkiestrą Radiową pod dyr. Ł. Borowicza- Koncert wiolonczelowy A. Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula muzykę polską na wiolonczelę i smyczki. Ostatnio nagrała wszystkie kaprysy Alfredo Piattiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka jak i kameralistka. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego. Od 2014 r. pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku.

Fiacorda Ensemble ( Marie-Thérèse Yan - fagot, Henryk Kaliński- waltornia, Mateusz Rajkowski- klarnet) to zespół instrumentów strunowych i dętych wykonujących dzieła kameralne w różnych układach od tria do oktetu. Zespół składa się z klarnetu, fagotu, rogu, dwóch skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu. Nietypowy skład inspiruje kompozytorów do tworzenia specjalnie dla nich nowych utworów. Mają też w repertuarze dzieła muzyki klasycznej i romantyczne, takie jak Septet Beethovena i Oktet Schuberta. Zespół występuje regularnie w prestiżowych seriach koncertowych i festiwalach w całej Europie. W swoim dorobku fonograficznym ma utwory Mozarta, Beethovena, Schuberta, Berwalda i Blanca. Specjalnie dla Fiacorda Ensemble komponowali Bruno Karrer i Helena Winkelman. Zespół wykonuje także oktety i septety Petera Benary’ego, Caspara Diethelma, Augusta Wirza i Francesco Raselli’ego. Z wielkim powodzeniem zespół wykonuje transkrypcję na oktet „Amerykanina w Paryżu” George’a Gershwina autorstwa Roberta Zimansky’ego.

Zespół Kameralistów CAMERATA VISTULA w składzie: Andrzej Gębski - skrzypce; Gwidon Ciężarek - skrzypce; Grzegorz Chmielewski - altówka; Andrzej Wróbel - wiolonczela; Radosław Nur - kontrabas; Mateusz Rajkowski - klarnet został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe Zespołu otrzymały doskonałe recenzje w pismach brytyjskich i francuskich. Zespół występował w salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz w Meksyku. Camerata Vistula występowała z dużym powodzeniem na wielu renomowanych festiwalach, m.in. „Warszawska Jesień”, La Chaise Dieu Festival, „Inventionen” w Berlinie, „Cervantino” w Meksyku, festiwal w Glasgow. Camerata Vistula to zespół wybitnych instrumentalistów - solistów i kameralistów. Jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju muzyki kameralnej. Zespół osiągnął poziom, który daje mu prawo do występowania na wszystkich estradach świata.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017
Do góry