III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA

18 maja 2017 - 19 maja 2017

Wstęp: Wolny
III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
Termin konferencji: 18 V 2017 r.
Miejsce konferencji: Kasztel w Szymbarku.
Język konferencji: polski, niemiecki i angielski (ewentualnie słowiański – narodowy dla przedstawicieli z Europy Wschodniej i Południowej)

Po zakończonych sporym sukcesem międzynarodowych konferencjach naukowych Lotnictwo w przełamaniu gorlickim 1915 r., która miała miejsce na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w kwietniu 1915 r. w Gorlicach-Szymbarku i Lotnictwo nad zapomnianymi frontami Wielkiej Wojny 1915/1916, która odbyła się w ww miejscu w dniach 18-19 V 2016 r., Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, organizują w dniach 18 V 2017 r. kolejne międzynarodowe spotkanie historyków.

III Międzynarodowa konferencja naukowa organizowana jest przez Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz jego gorlickiego partnera Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, w ramach projektu Od Gorlic po Kaukaz, Lewant Alpy i Adriatyk – czyli lotnictwo na Froncie Wschodnim, nad Bałkanami i na Bliskim Wschodzie 1914-1918. Problematyka konferencji dotyczyć będzie wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1916-1917 zaś sama konferencja stanie się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha i poprzedzać będzie dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2018 i 2019, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1917/1918 i 1918/1919.

Dlaczego ją organizujemy? Wielka Wojna jest okresem w historii XX wieku, który do dziś zapisał się na stałe, nie tylko w mentalności mieszkańców Europy Zachodniej i historyków z tamtej części świata. Działania wojenne na jak i nad Frontami Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, nad Morzem Adriatyckim oraz na i nad terenami Bliskiego Wschodu są stale w cieniu wydarzeń z i znad Frontu Zachodniego Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Zapomina się w nauce zarówno w Europie jak i na świecie jaką rolę odegrało lotnictwo na ww teatrach działań wojennych. Ulega się stereotypowi, że wojenna historia lotnictwa Wielkiej Wojny to głównie wydarzenia znad Francji i Belgii i częściowo znad Alp z lat 1914-1918. Spójrzmy zatem na historię Wielkiej Wojny i piątej broni z trzeciego wymiaru przez pryzmat wydarzeń badanych przez zawodowych historyków zajmujących się badaniami działań lotnictwa nad Frontem Wschodnim, nad Bałkanami i Alpami, sięgającymi w swych planach badawczych po Kaukaz i Lewant pochodzącymi z Republik Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Grecji jak i z innych części Europy i Świata.

W ramach konferencji zorganizowany zostanie widowiskowy pokaz lotniczy nad Szymbarkiem  – pokaz akrobacji w wykonaniu dwusamolotowego klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17.

Sezon letni : maj - wrzesień
poniedziałek: nieczynne