Kolejny zabytkowy nagrobek z gorlickiego cmentarza odrestaurowany

23 października 2017 08:00 - 31 października 2017 16:00

Gorlice

Kolejny zabytkowy nagrobek z gorlickiego cmentarza odrestaurowany
Po roku żmudnej pracy renowacyjnej i konserwatorskiej w Katedrze Konserwacji i Restauracji Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, na  Cmentarz Parafialny w Gorlicach powrócił nagrobny pomnik anioła. Konserwacja zabytkowej rzeźby prowadzona była przez studentów krakowskiej Akademii.

Rektor ASP prof. Stanisław Tabisz wraz z kierownikiem Katedry prof. Ireneuszem Płuską gościli w Gorlicach. Spotkali się ze starostą Karolem Górskim, burmistrzem Gorlic Rafałem Kuklą, prezesem  Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Miasta Gorlice z Okolicą Andrzejem Welcem oraz dyrektorem " Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów" Zdzisławem Tohlem, a także księdzem proboszczem Stanisławem Ruszelem.

Spotkanie było okazją  do przekazania podziękowań przez starostę Karola Górskiego i burmistrza Rafała Kuklę dla rektora ASP prof. Stanisława Tabisza i kierownika katedry prof. Ireneusza Płuski oraz całego Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki za podjęcie tematu konserwacji zabytkowych pomników z gorlickiego cmentarza. Stało się to możliwe na mocy podpisanego w 2014 porozumienia o współpracy.

Odnowiony anioł powrócił na grób Marii Krystyny Augustynówny, która zmarła w 1925 roku. Rzeźbę wykonał Stanisław Bodnicki. Niestety z upływem lat uległa ona zniszczeniu. Studenci krakowskiej ASP odtworzyli aniołowi skrzydła i rękę.  Pomnik zabezpieczony został także specjalną substancją chroniącą go przed wilgocią.

Jak poinformował prezes Andrzej Welc na cmentarzu parafialnym w Gorlicach odrestaurowano już 11 pomników. Każdego roku w Święto Zmarłych na cmentarzu prowadzona jest kwesta na ten cel. Podobnie będzie i w tym roku, bo jest jeszcze wiele do zrobienia.

Oprócz krakowskiej ASP renowacji zabytkowych nagrobków podjęli się artysta rzeźbiarz, dyrektor "Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów " Zdzisław Tohl, oraz firma kamieniarska Jerzego Wojnarskiego. Ich prace są  monitorowane przez pracowników Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

źródło - Starostwo Powiatowe w Gorlicach