There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2017/18.12.17-jesien-muzyczna-gorlice

Kwartet Camerata; Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin

Koncerty

13 grudnia 2017

Program: Józef Koffler - Szkice ukraińskie; Sławomir Czarnecki - Kwartet „Spiski”; Feliks Mendelssohn - Bartholdy - Oktet Es dur op.30.
{gallery}galerie/2017/18.12.17-jesien-muzyczna-gorlice{/gallery}
Kwartet Camerata jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. W czasie ponad 30 lat swojej działalności Kwartet występował w wielu renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Jest laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. w Tokio (1989), w Monachium (1990) oraz w Paryżu (1990 - I nagroda), Portsmouth (1988 - specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu Beli Bartoka).
Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w LudwigsburgerSchloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Sintra Festival (Portugalia).
Kwartet Camerata nagrał ok. 30 płyt dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane - „Diapason d’Or”, „Sforzando” oraz „Pizzicato Supersonic Award”. Jedna z nich, z muzyką F. Schuberta została uznana przez miesięcznik płytowy Studio za płytę roku 1995. W 1999 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” za płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego. Kwartet dokonał także archiwalnych nagrań radiowych w Warszawie, Kolonii i Frankfurcie nad Menem. Członkowie Kwartetu zajmują się pracą pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz w warszawskich szkołach muzycznych. Od 1992 prowadzą roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach, gdzie w dowód uznania otrzymali symboliczne klucze do bram miasta (2003) oraz nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty” (2005). W 2004 roku zostali wyróżnieni przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony działacz kultury”, a 2009 – medalami „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Kwartet Polski Deutsche Oper Berlin istnieje od 2002 roku. Tworzą go polscy muzycy będący członkami orkiestry Deutsche Oper Berlin. Koncertmistrzem jest tam wybitny polski skrzypek Tomasz Tomaszewski (I skrzypce), kolejni muzycy to Piotr Prysiażnik (II skrzypce), Sebastian Sokół (altówka) oraz Hyla Carni (wiolonczela). Po znakomitym debiucie na festiwalu Koblenzer Musiktage muzycy zaczęli koncertować w Niemczech, Polsce, Norwegii i we Włoszech, zdobywając renomę znakomitego wykonawcy polskiej muzyki współczesnej. Zespół wziął udział w słynnym cyklu koncertowym organizowanym przez Universität der Künste w Berlinie, prezentującym utwory polskich uczniów Franza Schrekera, co z kolei rozbudziło zainteresowanie twórczością takich kompozytorów jak: Jerzy Fitelberg, Joachim Mendelssohn czy Karol Rathaus. Ważnym dowodem zainteresowań programowych Kwartetu jest powołanie z jego inicjatywy w 2012 roku w Berlinie Europejskiego Forum Muzyki Polskiej, którego honorowym prezydentem został Krzysztof Penderecki. W ramach EFMP Kwartet realizuje wieloletni projekt Poland Abroad poświęcony muzyce kompozytorów polskich żyjących na obczyźnie – Aleksandrowi Tansmanowi, Szymonowi Laksowi, Andrzejowi Panufnikowi, Andrzejowi Czajkowskiemu, Piotrowi Mossowi czy Witoldowi Szalonkowi.

Dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach Programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.