MAŁGORZATA MIRGA-TAS / MALARSTWO

07 listopada 2014 - 09 grudnia 2014

Kameralna sala wystawowa im. W.Kunza

Małgorzata Mirga-Tas ur. w 1978 roku w Zakopanem. Jest Romką ze szczepu Bergitka. Wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu.
Po ukończeniu zakopiańskiego liceum plastycznego im. Antoniego Kenara na wydziale meblarstwa zdecydowała się zdawać na krakowską ASP na Wydział Rzeźby. W 2004 roku uzyskała dyplom w pracowni prof. Józefa Sękowskiego. To tam wypracowała swoją technikę tworzenia rzeźb z tektury. Ponadto odkryła energię i inspiracje płynące z romskich korzeni. W jej pracach wyróżniają się charakterystyczne dla niej formy oraz motywy, które z powodzeniem udaje się zaaplikować na papier, tkaninę lub materię rzeźbiarską. Najbardziej indywidualny charakter mają jednak rzeźby. Technika oparta na obróbce sklejonej w formie dużych bloków tektury daje zaskakujący efekt faktury, nieosiągalny w innych typowych dla rzeźby materiałach.
Prace Małgorzaty, mimo przyjmowania abstrakcyjnych i w pewnym sensie dekoracyjnych form, sugerują silne skojarzenia ze światem rzeczywistym. W rysunkach i malarstwie, których technika jest połączeniem pasteli, różnego rodzaju farb, wklejanych wycinków z czasopism, cekinów, tektury, płótna itp., widzimy duże przywiązanie do ornamentalnych form i kresek. Często są one tłem do portretów lub pozostają same w sobie dekoracyjną ilustracją.Bohaterami jej ostatnich obrazów są Romowie. Są to sceny z życia codziennego z osad i osiedli romskich. Mimo że życie Romów często nie jest lekkie i kolorowe, prace Małgorzaty pulsują żywą barwą, mocną zdecydowaną kreską i licznymi aplikacjami dekoracyjnymi.
Artystka współtworzy liczne projekty związane ze społecznościami romskimi. Jest członkinią Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Harangos”. Wraz z Martą Kotlarską tworzy Romskiego Pstryka, od siedmiu lat realizowanego na osiedlach romskich. Prowadzi integracyjne warsztaty artystyczne dla dzieci romskich i nieromskich, bywa trenerem artystycznym w projektach i kampaniach społecznych związanych z Romami w kraju i za granicą; między innymi w 2013 roku w Żywcu podczas projektu „Pravde Jakhenca – With Open Eyes” wspólnie z innymi artystami i uczestnikami stworzyła instalację upamiętniającą zagładę Romów w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski. Od trzech lat jest organizatorką międzynarodowego pleneru artystycznego „JAW DIKH”.
Mieszka i tworzy w Czarnej Górze na granicy Spiszu i Podhala.

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.