„O OGRODACH” JANINA KRAUPE/MARTA KULA – MALARSTWO/GRAFIKA

„O OGRODACH” JANINA KRAUPE/MARTA KULA – MALARSTWO/GRAFIKA
wernisaż 17.02.2017 (piątek), godz. 18:00
Dwór Karwacjanów, Gorlice

PROF. J. KRAUPE-ŚWIDERSKA uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Urodziła się 27 stycznia 1921 roku w Sosnowcu, zmarła 3 marca 2016 roku w Krakowie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie W jej twórczości zauważalny jest silny wpływ kultur Dalekiego Wschodu oraz zasad filozoficznych Zen. Artystka poza malarstwem sztalugowym i ściennym zajmowała się także grafiką. Większość jej prac zawiera sceny surrealistyczne i abstrakcyjne z elementami astrologii i magii. Była laureatką wielu nagród i wyróżnień m.in. w 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

M. KULA-ULATOWSKA urodziła się w Krakowie. Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Dyplom w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Sztuki w 1981 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów OSTO. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Wynikiem tych dwóch pasji są obrazy malowane w technice pastelu i akrylu, których inspiracją jest natura i przestrzeń aranżowanego ogrodu oraz bogate w zestawienia kolorów i faktur ogrody. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych, charytatywnych, indywidualnych w Polsce, Europie i USA.

Wystawa czynna od 17 luty do 22 marca

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Codziennie w godz. 8:00-18:00

Bilety wstępu: