Skansen laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga

07 czerwca 2017

Skansen w Szymbarku

Skansen laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga
Z dumą informujemy, że oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej został laureatem 42. edycji Nagrody im. O. Kolberga w kategorii VI dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Patronem najważniejszej w Polsce Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, jest Oskar Kolberg. Etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne.

Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” ustanowiono w 1974 roku na Mazowszu płockim z inicjatywy twórców czasopisma społeczno-kulturalnego „Barwy”, nadając jej charakter ogólnopolski. W latach 1986-2001 była realizowana przez Mazowieckie Towarzystwo Kultury w Warszawie. Od 2002 roku organizatorem jest Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze, Oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło oraz Narodowego Centrum Kultury. Ministerstwo od początku sprawuje patronat i jest głównym fundatorem przyznawanych wyróżnień. Organizacją konkursu, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie zajmuje się Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana jest osobom, zespołom, instytucjom kultury i organizacjom pozarządowym odznaczającym się wybitnymi osiągnięciami i dorobkiem artystycznym w dziedzinie kultury ludowej. Nagradza również badaczy, animatorów i dokumentatorów kultury tradycyjnej, tych którzy, wzorem Oskara Kolberga, gromadzą i przekazują wiedzę o kulturze ludowej, wskazują na jej bogactwo i różnorodność, dokumentują, opracowują naukowo, chronią i zachowują dla przyszłych pokoleń.

W dniu 7 czerwca 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego delegacja pracowników skansenu odebrała Nagrodę Honorową im. Oskara Kolberga.

fot. Marta Ankiersztejn © IMIT

Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik, kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 15:00

listopad - marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 15:00
niedziela nieczynne

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 3 p.m.
Saturday & Sunday 9 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 3 p.m.

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 3 p.m.
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
normalny - spacerowy / regural - 8,00 zł
ulgowy / reduced - 5,00 zł