Szymbarscy bohaterowie wolności 1914 - 1945

10 listopada 2018 17:00 - 02 stycznia 2019

Wstęp: Wolny
Szymbarscy bohaterowie wolności 1914 - 1945
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy 10 listopada 2018 r. godz. 17.00 / foyer Kasztelu w Szymbarku.

Wystawa „Szymbarscy bohaterowie wolności 1914 - 1945” przygotowana została przez nauczycieli Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Szymbarku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest swoistym hołdem dla postaci związanych z Szymbarkiem, które w latach walki o wolność wywalczoną w 1918 roku, w latach budowy niepodległego państwa oraz jego obrony w okresie II wojny światowej pozostawili swój
trwały ślad. To postacie znane i dopiero odkrywane, tu urodzone lub te które tutaj znalazły miejsce wiecznego spoczynku. Wszystkie bliskie… Wystawa składa się z 17 plansz prezentujących postacie różnorodne: legionistów, żołnierzy, partyzantów, sybiraków, księży, nauczycieli, ziemian, osadników, oficerów i zwykłych żołnierzy tułaczy, którzy do Niepodległej podążali przez nieraz odległe zakątki świata. Uzupełnieniem są plansze prezentujące historię urokliwej wsi nad Ropą w latach 1914 – 1945 oraz jej szkoły. Zwiedzając dostrzeżemy trzy niewielkie instalacje przestrzenne prezentujące fragment szkolnej klasy sprzed wieku, ilustrujące los żołnierzy, tułaczy i sybiraków oraz fragment kancelarii parafialnej ks. Ludwika Wachowicza szymbarskiego proboszcza, świadka i kronikarza wydarzeń które prezentuje wystawa.

Eksponaty do wystawy użyczył pan Jan Spólnik (kustosz Szkolnego Muzeum Regionalnego „Gryf” w Szymbarku).
Autorem wystawy jest pan Marek Dziedziak (historyk, dyrektor Szkoły), a jej graficzne
opracowanie wykonała pani Alina Zachariasz – Kuciakowska (artystka, nauczycielka plastyki
w szymbarskiej szkole.

Sezon letni : maj - wrzesień