<< Cofnij

VIII GORLICKA JESIEŃ MUZYCZNA

Koncerty

09 października 2014 - 11 października 2014

9-11.10.2014, Gorlice, Szymbark, Biecz

VIII GORLICKA JESIEŃ MUZYCZNA

9.10.2014  (czwartek) godz.18.00

Gorlice, Dwór Karwacjanów

Olga Pasiecznik - sopran
Natalia Pasiecznik – fortepian

C. Debussy - Mélodies dejeunesse

Romance, sł.P.Bourget
Beau soir, sł.P.Bourget
Fleur de bles, sł.A. Girod
Regret, sł.P.Bourget
Rondel chinois

M. Ravel - Cinqmélodies populaires grecques
K. Szymanowski-  Pieśni kurpiowskie
U jezioreczka
Ściani dumbek
Wysła burzycka
Leć, głosie po rosie
Brzicem kunia

Ukraińskie pieśni ludowe w opracowaniach artystycznych
Łąką idę, konia prowadzę, opr.M. Łysenko
Stoi góra wysoka, opr.N. Skorobohat'ko
Na cóż mi te czarne brwi, opr.L. Kaufman
Oj, tam na górze, opr.J. Jarosłwenko
Oj, łąką idę, opr.M. Łysenko
Hej, Ivanie, opr.D. Zador



Olga PASIECZNIK - sopran

Repertuar artystki jest bardzo szeroki – śpiewa utwory od późnego renesansu przez barok, klasycyzm, romantyzm, aż po współczesność (m.in. wykonywała utwory pisane specjalnie dla niej przez Krzysztofa Knittla). Fantastycznie śpiewa również - bliskie jej sercu - ukraińskie pieśni. Przy fortepianie zasiada wtedy zazwyczaj jej siostra Natalia. Jej najnowszym dokonaniem jest tytułowa rola w dwuaktowej operze Pawła Szymańskiego Qudsja Zaher, której prapremiera odbyła się 20 kwietnia 2013 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Dzieło to zostało skomponowane właśnie z myślą o Oldze Pasiecznik, jako wykonawczynią partii tytułowej.
Olga Pasiecznik urodziła się w Równem na Ukrainie. Tam też studiowała fortepian i pedagogikę muzyczną, a studia wokalne odbyła w Kijowskim Konserwatorium. Na studia podyplomowe przyjechała do Warszawy, do tutejszej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
Od 1992 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewane tu role w operach Monteverdiego, Händla, Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego, Debussy'ego i Czajkowskiego przyniosły jej uznanie krytyki i publiczności.
Śpiewaczka bierze udział także w licznych koncertach oratoryjnych i symfonicznych we wszystkich niemal krajach Europy, USA, Kanadzie, Japonii. Śpiewała m.in. w Théâtre des Champs-Élysées, Théâtre Châtelet i Salle Pleyel w Paryżu, w Concertgebouw w Amsterdamie, w Palais des Beaux-Arts i Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, w Berliner Konzerthaus, w Bayerische Staatsoper w Monachium, w Operze Narodowej w Helsinkach oraz Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Wielokrotnie współpracowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Belgii, Orkiestrą Symfoniczną Luksemburskiej Filharmonii, orkiestrami Opery Narodowej w Kijowie, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą Rosji, orkiestrami: Teatro del Maggio Musicale Fiorentino (Florencja), RTVE (Hiszpania), La Grande Ecurie et La Chambre du Roy, Orchestre Colonne (Francja), Das Neue Orchester (Kolonia), The English Concert (Wielka Brytania), European Union Baroque Orchestra, Academy of Ancient Music, Akademie für Alte Musik Berlin, Freiburger Barockorchester.
Artystka jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych: w s'Hertogenbosch (Holandia, 1994 - II nagroda), im. Mirjam Helin w Helsinkach (Finlandia, 1999 - II nagroda) oraz im. Królowej Elżbiety w Brukseli (III nagroda, nagroda specjalna w dziedzinie muzyki oratoryjnej oraz nagroda publiczności). W roku 2005 magazyn operowy Opernwelt nominował ją do tytułu Najlepsza śpiewaczka sezonu artystycznego 2004-2005 za rolę Almireny w Rinaldo Händla. W Polsce wyróżniono ją Paszportem Polityki (1997), Fryderykiem za najlepsze solowe nagranie (Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego), nagrodą Orfeusza na festiwalu Warszawska Jesień (1999) oraz nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego (2004) za najlepszą rolę operową (Melisanda w Pelleas i Melisanda Debussy'ego, Teatr Wielki - Opera Narodowa).
Ma w swoim dorobku fonograficznym ponad 50 płyt CD i DVD, które nagrała m.in. dla wytwórni Dabringhaus und Grimm, Harmonia Mundi, Naxos i Opus 111.


Natalia Pasiecznik - fortepian
Mieszkająca w Szwecji ukraińska artystka Natalia Pasiecznik to ceniona pianistka koncertowa i kameralistka. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat; 1985-89 uczyła się w szkole dla szczególnie uzdolnionych dzieci we Lwowie. Muzyczna edukację kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium w latach 1989-94, skończyła także studia podyplomowe w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie mieszka w Szwecji, gdzie w 1999 ukończyła podyplomowe studia w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie u Stefana Scheja. Uczestniczyła w wielu konkursach i festiwalach w Europie i Stanach Zjednoczonych, została nagrodzona kilkoma prestiżowymi stypendiami. Zdobyła II nagrodę na V Skandynawskim Konkursie Pianistycznym w Nyborgu (Dania) oraz V nagrodę na Konkursie Pianistycznym w Cincinnatti (USA). W roku 2000 uhonorowano ja prestiżowa szwedzką nagroda "Andres Walls Stiftelse".
Występowała jako solistka w różnych krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych, grając m. in. z Orkiestra Symfoniczną Radia Szwedzkiego pod dyrekcja Eugeniusza Swietłanowa w prestiżowej Berwald Hall w Sztokholmie, w Musikhalle w Hamburgu z orkiestrą Mozarteum, nagrywała tez muzykę fortepianową dla szwedzkiego radia P2, RBC 3 i szwedzkiej telewizji TV4. Natalia Pasiecznik jest cenioną kameralistką. Niejednokrotnie występowała w tej roli w Belgii, Hiszpanii, Polsce, krajach skandynawskich, m. in. towarzysząc siostrze, śpiewaczce Oldze Pasiecznik. Nagrały wspólnie 2 płyty - z muzyka ukraińską dla renomowanej francuskiej wytwórni OPUS 111, a także pieśni Mendelssohna i Dvoraka.



10.10.2014 (piątek) godz. 18:30
Kasztel w Szymbarku

Kwartet Camerata

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART - Kwartet B-dur KV 458 “Polowanie”
Allegro vivace assai
Menuetto moderato
Adagio
Allegro assai

FRANZ SCHUBERT - Kwartet c - moll op. posth. „Satz”
Allegro assai

LUDWIG VAN BEETHOVEN - Kwartet F - dur op. 18 nr 1
Allegro con brio
Adagio affettuoso ed appasionato
Scherzo. Allegro molto
Allegro

11.10.2014 (sobota) , godz.18.30
Kolegiata pw. Bożego Ciała w Bieczu

Kwartet Camerata

WOLFGANG AMADEUSZ MOZART - Kwartet D-dur KV 575
Allegretto
Andante
Menuetto. Allegretto
Allegretto

DYMITR SZOSTAKOWICZ - Kwartet nr 7 fis-moll op. 108 (1960)
Allegretto
Lento
Allegro. Allegretto

LUDWIG VAN BEETHOVEN - Kwartet Es - dur op. 74 “Harfowy”
Poco Adagio. Allegro
Adagio ma non troppo
Presto
Allegretto con Variazioni


KWARTET CAMERATA
Włodzimierz Promiński – I skrzypce
Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce
Piotr Reichert – altówka
Roman Hoffmann – wiolonczela

Jest to jeden z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej wieloletniej działalności, od chwili powstania w kwietniu 1984 roku, zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji m.in: Alte Oper Frankfurt, Tokyo Bunka Kaikan Recital Hall, Sibelius Conservatory Great Hall (Helsinki), Bruxelles Great Hall of the Conservatory,De Doelen Concert Hall in Rotterdam,Concert Hall of the Radio Luxembourg, Sophia Philharmonic, Great Hall of the Conservatory of Bern, Monachium (the Great Hall of University), Sala Silvestre Revueltas Conjuto Cultural Ollin Yolotztli (Mexico City), Sala Teatru w Ermitażu i Konserwatorium w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa. Brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych m.in: w Ludwigsburger Schloßfestspiele, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival de Wallonie, Festival van Flandern, Ost Belgien Festival, Plovdiv International Festival, Bodensee Festival, Warszawska Jesień, Festiwal Mozartowski w Warszawie , Sintra Festival (Portugalia).
Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo - III nagroda, Monachium - III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka. Kwartet Camerata nagrał ponad 20 płyt CD dla takich wytwórni jak DUX, Koch International, Ricercar, Thorofon. Były one wielokrotnie wyróżniane i nagradzane - "Diapason d'Or" (magazyn Diapason nr 410 - 1994 r), "Sforzando" (miesięcznik Crescendo nr 14 - 1995r) oraz „Pizzicato Supersonic Award" w Luksemburgu (2009). Płyta KWARTETU CAMERATA z muzyką Schuberta, nagrana przez firmę DUX została ogłoszona przez miesięcznik płytowy Studio "Płytą Roku 1995", a płyta firmy Ricercar, zawierająca kwartety Moniuszki i Dobrzyńskiego była nominowana do tej nagrody w 1997 roku. Działalność Kwartetu Camerata została uhonorowana w 1991 roku przyznaniem nagrody im. St.Wyspiańskiego. Zespół był wielokrotnie nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" (za nagrania kwartetów Schuberta, Dworzaka, Smetany, Szymanowskiego), a w 1999 roku został jej laureatem w kategorii muzyki kameralnej za płytę "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego. W marcu 2004 członkowie zespołu odebrali z rąk Ministra Kultury odznaczenia "Zasłużony działacz kultury", a w marcu 2009 brązowe medale „Zasłużony kulturze Gloria Artis”. Poza koncertami i nagraniami, zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 1992 roku zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach.  W dowód uznania otrzymał w 2003 roku od władz Gorlic symboliczne klucze do bram miasta, a w 2005 roku doroczną nagrodę Starosty Gorlickiego „Mosty Starosty”.W 2003 roku zespół założył Polskie Towarzystwo Muzyki Kameralnej.

Koncerty sfinansowano ze środków: Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego, Miasta Gorlice
Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

Organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu.

WSTĘP WOLNY!














Zapowiedzi

29 lutego 2024 - 31 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 12 maja 2024

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

02 kwietnia 2024 - 06 maja 2024

Dwór Karwacjanów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Do góry