<< Cofnij
Po raz XV w gorlickim oddziale Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach odbywa się

Międzynarodowy Polonijny Plener Malarski „Wschód-Zachód”

Tradycyjnie nad realizacją przedsięwzięcia honorowy patronat objął burmistrz miasta Gorlice.

Międzynarodowy Polonijny Plener Malarski "Wschód - Zachód" jest przedsięwzięciem artystycznym mającym na celu stworzenie w Polsce form twórczej konfrontacji przedstawicielom środowisk polonijnej kultury plastycznej wywodzącym się z krajów Wschodu i Zachodu Europy. Głównymi założeniami gorlickiego pleneru jest wymiana doświadczeń, zapoznanie się z osiągnięciami kultury polskiej, spotkania z miejscową młodzieżą, integracja rozsianych po świecie artystów plastyków polskiego pochodzenia. Do Gorlic na dwutygodniowy plener przybyli artyści z Białorusi – Żanna Szamszur, Edward Gałustow, Jurij Makarenko, z Anglii – Ruth Miemczyk, Georgina Fermer, z Francji – Renata Celnikier, z Ukrainy – Natalia Kuberska i Irena Laszuk. Gościnnie na plenerze obecny był artysta słowacki – Josef Kaminsky.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji pleneru była „Zabytkowa architektura Ziemi Gorlickiej”. Oprócz prac warsztatowych w salach Dworu Karwacjanów, artyści mieli szansę uczestniczyć w wyjazdach plenerowych i podziwiać między innymi skansen szymbarski.
 
Zobacz galerię zdjęć z wernisażu.
 

Uczestnicy:

Zobacz galerię zdjęć uczestników oraz ich prac
 
art. pl. Georgina Fermer – Anglia
Zamieszkała w Wielkiej Brytanii, urodzona w Londynie. W roku 1965 ukończyła Horsney College of Art. w Londynie oraz Institute of Education na Uniwersytecie w Londynie. Od lat 70-tych brała udział w licznych wystawach zbiorowych, a także była autorką wielu wystaw indywidualnych w Anglii, Szwajcarii, Szwecji i Francji m.in. 1970 – Gallery Mascotte, Basel, Szwajcaria; 1995 – Heifer Gallery, Londyn, Wielka Brytania; 2007 – Queen Street Gallery, Emsworth, Wielka Brytania.

art. pl. Natalia Kuberska – Ukraina
Zamieszkała we Lwowie, urodzona w Połonnem w obwodzie Chmielnickim. Absolwentka Technikum Ceramicznego w Mirhorodzie w roku 2001. W roku 2007 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Bierze udział w międzynarodowych plenerach zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. Udział w licznych wystawach zbiorowych, autorka wystaw indywidualnych – ostatnia: Galeria Cafe we Lwowie.

art. pl. Edward Gałustow – Białoruś
Zamieszkały w Witebsku/Białoruś. Absolwent wydziału malarstwa i grafiki na Uniwersytecie Witebskim (lipiec 1987 r). Członek Towarzystwa Artystów Polskich na Białorusi oraz Koła Artystów Plastyków przy Domu Polskim im. Jana Pawła II w Witebsku; Wice-prezes Wiebskiego Oddziału Związku Polaków na Białorusi do spraw kultury. Laureat srebrnego medalu „Labor Omnia Vincit” 2008 za zasługi dla kultury dla Województwa Wielkopolskiego. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych m.in. 2008 – Wiedeń, Ratusz; 2008 – Ciechocinek „Miód”; 2008 – Triennale „Tarnowskie Klimaty”, Tarnów; 2008 – Biennale Grafiki, St. Petersburg.

art. pl. Irena Laszuk – Ukraina
Urodzona i zamieszkała we Lwowie na Ukrainie. Absolwentka Lwowskiego Instytutu Sztuki. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych na Ukrainie, Litwie i w Polsce. Autorka wielu wystaw indywidualnych. Członek Lwowskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Własna Strzecha”.

art. pl. Jurij Makarenko – Białoruś
Zamieszkały w Witebsku na Białorusi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku, Wydział Architektury Wnętrz (dyplom 1978). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych m.in. we Francji, Niemczech, Rosji, Belgii, Malezji, Izraelu. Członek Towarzystwa Artystów Plastyków na Białorusi oraz Koła Artystów Plastyków przy Domu Polskim im. Jana Pawła II w Witebsku. Uczestnik ponad 30 plenerów międzynarodowych w Polsce, Niemczech, Francji. Wystawy m.in. w Polsce, Rosji, Niemczech, Białorusi, Belgii, Francji.

art. pl. Renata Celnikier – Francja
Zamieszkała w Paryżu we Francji. Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek. Zajmuje się rysunkiem m.in. dla mediów francuskich. Wystawy w Polsce i Francji m.in. w Club Fren de France/1989/, Tell Me /2001/, Cafe Litteraire, Paryż /2003/, Atelier Expo, Paryż /2007/.

art. pl Żanna Szamszur - Białoruś
Zamieszkała w Witebsku/Białoruś. Absolwentka wydziału Malarstwa i Grafiki Uniwersytetu Witebskiego (dyplom w 1990 roku), wykładowca sztuk plastycznych oraz historii sztuki w witebskich szkołach średnich. Uprawia malarstwo i grafikę. Bierze udział w wystawach na Białorusi: corocznie „Art.-women”, „Nu (nude)”. Ponadto brała udział w wystawach w Rosji – Odincowo, Smoleńsk.
 
art.pl Ruth Miemczyk - Anglia
Zamieszkała w Wielkiej Brytanii, urodzona w Yorshire /Anglia/. Ukończyła w latach 1966 – 69 Barnsley School of Art. & Crafts, a następnie w latach 1969 – 72 studiowała w Central School of Art. w Londynie. Studia podyplomowe w dziedzinie malarstwa w latach 1974 – 75 w Goldsmith Collage w Londynie. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych m.in. we Włoszech, Polsce, Holandii i Wlk. Brytanii. Jest autorką dziesięciu wystaw indywidualnych w Wlk. Brytanii i Polsce. Uprawia malarstwo sztalugowe, mieszka i tworzy w Cornwalii.

art. pl. Jozsef Kaminsky - Słowacja
Urodzony w Zborovie/Słowacja. Uprawia malarstwo pejzażowe, rysunek, techniki własne. Brał udział w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych, autor około czterdziestu wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych na Słowacji, Czechach, Niemczech, Francji, Węgrzech, Izraelu, Australii, Holandii 

Opis przebiegu zadania:
Celem Międzynarodowego Polonijnego Pleneru Malarskiego "Wschód - Zachód" Gorlice 2008 było spotkanie profesjonalnych artystów polonijnych z krajów Białorusi, Ukrainy ze swoimi kolegami - twórcami z państw zachodnich – Francji, Anglii. Konfrontacja taka pozwoliła na wzajemne poznanie się, nawiązanie przyjaźni i kontaktów twórczych, także porównanie różnic i uwarunkowań kulturowych uczestników. Artyści podjęli próbę określenia zakresu poczucia wspólnoty tradycji i tożsamości z kulturą polską.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji pleneru była „Zabytkowa architektura Ziemi Gorlickiej”. Artyści mieli szansę uczestniczyć w wyjazdach plenerowych i podziwiać między Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku, gdzie obiekty stanowią charakterystyczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego, występującego na terenie Pogórza Gorlickiego. Ponadto artyści zwiedzili Biecz, który ze względu na swoją bogatą historię często nazywany perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także nazywany polskim Carcassonne dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy. W Bieczu artyści zwiedzili Kościół Bożego Ciała wraz z otoczeniem pw. Piotra i św. Pawła należący do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce, a także Muzeum Ziemi Bieckiej.

Honorowy patronat nad Międzynarodowym Polonijnym Plenerem Malarskim „Wschód – Zachód” Gorlice 2008 objął burmistrz Gorlic pan Kazimierz Sterkowicz.

W ramach zaplanowanego programu pleneru w punktach dotyczących pracy twórczej – artyści codziennie mieli indywidualne zajęcia w plenerze i w „pracowniach”. Jak co roku odbyły się również spotkania artystów z młodzieżą gorlickich szkół.

Efektem tegorocznego Międzynarodowego Polonijnego Pleneru „Wschód-Zachód” jest kilkadziesiąt prac wykonanych w różnorodnych technikach i z różnych materiałów, które prezentowano podczas kilkudniowej wystawy poplenerowej w sali kameralnej im. prof. Włodzimierza Kunza

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry