<< Cofnij

Uroczystość z okazji 100 rocznicy urodzin prof. Romana Reinfussa

Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”

– oddział Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku

27 maja 2010 r.

Zobacz galerię zdjęć z uroczystości

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w organizowanej przez nasze Muzeum uroczystości, z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Romana Reinfussa w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, pod honorowym patronatem marszałka Województwa Małopolskiego- Marka Nawary.

Program imprezy, która rozpocznie się 27 maja (czwartek) o godz. 14:00 w szymbarskim Skansenie przedstawia się następująco:


godz. 14:00
odsłonięcie i poświęcenie pomnika (ławeczki) prof. Romana Reinfussa na terenie skansenu w Szymbarku

godz. 14:45
otwarcie wystawy „Profesor Roman Reinfuss – etnograf, pedagog, człowiek” – (Dworek mieszczański w Szymbarku)

godz. 15:00
rozpoczęcie konferencji naukowej pt. „Profesor Roman Reinfuss – badacz historii i kultury ludowej” – (Dworek mieszczański w Szymbarku)
  1. mgr Krystyna Reinfuss-Janusz (Kraków) – „Wspomnienia o ojcu”
  2. dr Jerzy Krzewicki (Kielce) - „Związki prof. Romana Reinfussa z Gorlicami”
  3. prof. Jerzy Czajkowski (Sanok) – „Zagadnienia budownictwa drewnianego w zainteresowaniach prof. Romana Reinfussa”
  4. mgr Hubert Ossadnik (Sanok) – „Kolekcja zdjęć prof. Romana Reinfussa w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku”
  5. dr Ewelina Pierzyńska-Jelska (Radom) – „Etnograficzne muzea skansenowskie w Polsce. Wspomnienie o prof. Romanie Reinfussie”
  6. prof. Bogumiła Szura (Kielce) – „Udział prof. Romana Reinfussa w badaniach nad budownictwem ludowym w kieleckiem i realizacji skansenu w Tokarni”
  7. prof. Andrzej Zięba (Kraków) – „Łemkowie w badaniach prof. Romana Reinfussa”
  8. dr Tadeusz Łopatkiewicz (Krosno) – „Roman Reinfuss – pionier badań nad ludową rzeźbą kamienną w Polsce”

Uprzejmie proszę o potwierdzenie udziału w uroczystości (biuro Skansenu w Szymbarku- tel. 183513114 lub sekretariat Muzeum tel. 183535618, e-mail: galeria@gorlice.art.pl)

Dnia 27.05.2010 roku odbędzie się uroczystość z okazji setnej rocznicy urodzin prof. Romana Reinfussa. Organizowana jest ona dokładnie w dzień urodzin Profesora przez gorlickie Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów”, w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, pod honorowym patronatem marszałka Województwa Małopolskiego - Marka Nawary.


 

Skansen w Szymbarku jest jednym z oddziałów „Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach. Budowany w latach 1974 – 1987, został udostępniony zwiedzającym 19 września 1987 roku. W skansenie prezentujemy kulturę ludową mieszkańców północnej części Pogórza Gorlickiego. Na obszarze ponad 2 hektarów usytuowanych jest 14 obiektów architektury drewnianej typowych dla wsi pogórzańskich. Należą do nich: oryginalne budynki mieszkalne i gospodarcze przeniesione z sąsiednich miejscowości, obiekty funkcjonujące niegdyś jako usługowe, jak również kuźnia, wiatraki do mielenia zboża, olejarnia, piec do wypalania naczyń oraz przykłady małej architektury wiejskiej – ule i kapliczki.


 

Ekspozycja skansenowska poprzez wybór obiektów i ich wyposażenie odzwierciedla zwykłe zajęcia domowe i gospodarskie Pogórzan, działalność wiejskich warsztatów rzemieślniczych, ilustrowaną narzędziami i licznymi wyrobami (z zakresu kowalstwa, tkactwa, garncarstwa, olejarstwa, bednarstwa, stolarstwa, kołodziejstwa, koszykarstwa). Obecnie na terenie skansenu trwają prace związane z przebudową ogrodzenia przy drodze krajowej nr 28. Ogrodzenie zaprojektowane zostało z drewna i nawiązuje stylem oraz materiałem do zagród wiejskich z rejonu Podkarpacia.

W bieżącym roku mija setna rocznica urodzin prof. R. Reinfussa (1910-1998) – wybitnego etnografa i badacza sztuki ludowej, naukowca obejmującego swoimi pionierskimi badaniami góralszczyznę karpacką, a zwłaszcza Łemkowszczyznę. Profesor Reinfuss swoją młodość spędził na terenie Małopolski, także w Gorlicach (skąd pochodziła jego matka). Budując podwaliny powojennej polskiej etnografii, powadził szeroką działalność w zakresie muzeoznawstwa, w tym także skanseologicznego. Profesor opracował koncepcję, badań terenowych nad polską sztuką ludową, obejmującą zasięgiem całą Polskę, realizował swoją ideę w ramach zorganizowanej Pracowni Dokumentacji Polskiej Sztuki Ludowej, której był kierownikiem przez czterdzieści lat. Jako człowiek o ogromnym dorobku naukowym, cieszącym się wielkim autorytetem często był zapraszany do członkostwa w różnych komisjach, komitetach, festiwalach. Prowadził działalność redakcyjną, współpracując z wieloma czasopismami. Często przewodniczył komisjom konkursowym na festiwalach, w tym także na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Profesor Roman Reinfuss angażował się w organizację skansenów w Polsce (m.in. w Sanoku, Lublinie), był konsultantem wielu etnograficznych projektów muzeów na wolnym powietrzu, także skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał również Odznakę Zasłużony Działacz Kultury oraz Złotą Odznakę "Za opiekę nad zabytkami"

Dnia 27 maja 2010 roku, aby uczcić niezwykłe dokonania i całokształt działalności Profesora w dziedzinie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, odbędzie się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika (ławeczki) prof. Romana Rainfussa w Oddziale Budownictwa Ludowego w Szymbarku. W programie przewidziane jest także nadanie imienia Profesora skansenowi oraz konferencja na temat Jego osiągnięć naukowych. Podczas uroczystości wystąpi grupa muzyczna dzieci z Zespołu Szkół w Szymbarku koło Kartuz (rejonu tzw. Szwajcarii Kaszubskiej).

 

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required
Do góry