Początki Szymbarku sięgają XIV wieku. Związane są z nadaniem przez króla Kazimierza Wielkiego górskiej części dorzecza rzeki Ropy Janowi Gładyszowi herbu Gryf, w uznaniu zasług rycerskich jego ojca Pawła Gładysza. Jan Gładysz został zobowiązany do zakładania wsi i miast. Założył cztery wioski (Ropę, Zdynię, Hańczową i Wysową). Jego następcy do roku 1528 lokowali jeszcze dziewięć wsi. Jan Gładysz zasłużył się dla rozwoju osadnictwa polskiego i wołoskiego na polskim pograniczu, stworzył tzw. dominium Ropae- „państwo Ropskie”. Po jego śmierci spadkobiercami zostali synowie Mikołaj, Paweł i Piotr Gładysz. Gładysze za siedzibę rodu obrali Szymbark. Tu w XVI wieku został wzniesiony dwór obronny. „Dominium” Gładyszów przetrwało do XVII wieku.

W XVII stuleciu Szymbark wraz z kasztelem przeszedł w ręce Strońskich. Kolejnym właścicielem była rodzina Siedleckich, następnie Bronikowskich.

W roku 1792 dobra szymbarskie nabył ksiądz Jan Bochniewicz, urodzony w Bieczu – profesor Uniwersytetu Krakowskiego, kanonik metropolitalny gnieźnieński. W 1802 roku, testamentem podzielił majątek na cztery schedy pomiędzy siostrę, siostrzeńców i siostrzenice. Ich następcy gospodarzyli w Szymbarku do roku 1945. Dlatego w Szymbarku były aż cztery dworki, trzy z nich istnieją do dziś. Dworek na Łęgach rodziny Groblewskich, zbudowany na początku XX wieku. Obecnie mieści się w nim Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. J. Korczaka. W innym dworku, w przysiółku Bystrzyca jest stacja Naukowo- Badawcza Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN. Dworek „Folwark” stanowi własność prywatną. Kolejny, osiemnastowieczny dworek, znajdujący się niegdyś przy kasztelu już nie istnieje. Na jego miejsce przeniesiono drewniany mieszczański dworek z Gorlic.

W Szymbarku warto zobaczyć również takie zabytki jak: Kościół p.w. Św. Wojciecha z 1782 r., cerkiew p.w. Narodzenia Bogurodzicy z 1790 r. oraz florystyczny rezerwat przyrody z jeziorkiem osuwiskowym nazywanym „Beskidzkim Morskim Okiem”.

Ekspozycja udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

maj-wrzesień

• wtorek-piątek – godz. 9-16
  • sobota-niedziela – godz. 10-17

październik, kwiecień

• wtorek-niedziela – godz. 9-14

listopad-marzec

• wtorek-piątek  godz. 9-14
  • sobota –  godz. 9-14
  • niedziela – nieczynne

Godziny pracy oddziału:

maj-wrzesień

• poniedziałek piątek – godz. 9-17
  • sobota-niedziela – godz.10-18

październik, kwiecień

• poniedziałek-niedziela – godz. 9-15

listopad – marzec

• poniedziałek-piątek – godz. 9-15
  • sobota  godz. 9-15
  • niedziela –  nieczynne

Ostatni zwiedzających przyjmowani są godzinę przed zakończeniem pracy oddziału. Skansen Wsi Pogórzańskiej jest nieczynny 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

OPŁATY ZA WSTĘP:

• bilet normalny/spacerowy – 16 zł od osoby
  • bilet ulgowy – 10 zł od osoby
  • opłata przewodnicka – 60 zł (grupa 10-25 osób)

Warsztaty:

• Opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień.

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

• dzieci ze szkół z teren Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 2 zł od osoby
  • grupy szkół spoza terenu Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 7 zł od osoby

Inne:

• bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
  • bilet łączony „kasztel + skansen” normalny – 24 zł (ważność biletu 7 dni)
  • bilet łączony „kasztel + skansen” ulgowy – 15 zł (ważność biletu 7 dni)
  • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 10 zł od osoby
  • udostępnianie terenu i obiektów do sesji zdjęciowej lub filmowej – 100 zł za sesję

May - Setpember
Tuesday - Friday 9 a.m. - 4 p.m.
Saturday & Sunday 10 a.m. - 5 p.m

October & April
Tuesday - Friday  9 a.m. - 2 p.m.

November - March

Tuesday - Friday 9 a.m. - 2 p.m.

Saturday 9 a.m. - 2 p.m.

Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

ADMISSION FEES:
regural - 16,00 zł