<< Cofnij

KONCERT MISTRZOWSKI PEDAGOGÓW YOUNG ARTS MASTERCLASS 2016

Koncerty

03 lipca 2016

Dwór Karwacjanów

Koncert w ramach Festiwalu EMANACJE organizowanego przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

YOUNG ARTS MASTERCLASS w Krośnie to nowa jakość edukacji muzycznej w Polsce, łącząca ze sobą tradycyjne dla kursów mistrzowskich doskonalenie solowego repertuaru, z radością współpracy w orkiestrze kameralnej. YOUNG ARTS MASTERCLASS stawia na jakość, otwartość na nowe aspekty muzyki oraz praktyczne podejście do nauczania i rozwoju artystycznego.

Wystąpili:
Szymon Krzeszowiec , skrzypce
Łukasz Błaszczyk, skrzypce
Bartłomiej Tełewiak, skrzypce
Piero Massa, altówka
Roberto Trainini, wiolonczela
Michał Sadzikowski , fortepian
Michał Francuz , fortepian

W programie:

Enrique Granados – Kwintet Fortepianowy g-moll, op. 49
Allegro
Allegretto quasi andantino
Largo - Molto presto

Franz Schubert – Streichtrio B-dur, D 471

Franz Schubert – Rondo na skrzypce i fortepian

Dymitr Szostakowicz – 3 Duety na dwoje skrzypiec i fortepian

Maurycy Moszkowski – Guitarre, op.45 nr 2 na wiolonczelę i fortepianSzymon Krzeszowiec
Ceniony skrzypek, solista i kameralista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Laureat konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy). Zdobywca pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos). Od 2001 roku prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Ma w swoim dorobku ponad 30 płyt CD dla takich wytwórni jak EMI Poland, Naxos, ECM, DUX, dacapo oraz Radio Katowice. Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pedagogiką, kierując Zakładem Skrzypiec oraz prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Z Kwartetem Śląskim otrzymał m.in. Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008), oraz Medal Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego (2015).

Łukasz Błaszczyk
Laureat i zdobywca wielu nagród pozaregulaminowych na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 1996 roku. Wybitny polski skrzypek, solista, kameralista, pedagog. Kształcił się u znakomitych pedagogów, m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Zakhara Brona, Aleksandra Kramarova, Mariny Jaszwili. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede. Jest zdobywcą licznych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych (m.in. Konkurs Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie i XI Konkurs im. H. Wieniawskiego w Poznaniu). W roku 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra” występując w najsłynniejszych salach koncertowych w Europie i USA. W latach 2005 - 2015 był koncertmistrzem Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych.

Bartomiej Tełewiak
Stypendysta Rządu Szwajcarskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz Hochschule der Künste Bern. Od sezonu 2015/2016 jest koncertmistrzem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz koncertmistrzem współpracującym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Laureat konkursów "Karol Szymanowski a Violino" (2005 r.) oraz "Mozart 250" (2006 r.) w Katowicach oraz Konkursu Muzyki Polskiej w Jaśle (2001 r.). Jako solista współpracował z Filharmonią Śląską w Katowicach (I Koncert Skrzypcowy Karola Szymanowskiego). W latach 2008-2013 współpracował z orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą uczestniczył w nagraniu całego cyklu symfonii Krzysztofa Pendereckiego pod kierunkiem kompozytora oraz – jako solista – dokonał rejestracji Koncertu Skrzypcowego Aleksandra Głazunowa. W latach 2006-2008 był członkiem orkiestry kameralnej Aukso pracując pod kierunkiem Marka Mosia, dokonując nagrań płytowych oraz aktywnie koncertując na terenie Europy.


Piero Massa
Studiował u takich mistrzów jak P. Schidlof czy V. Mendelssohn. Przez 7 lat pracował pod kierunkiem Amadeus Quartet. W 1990 roku zdobył stypendium Royal Academy of Music w Londynie. Od 2003 roku regularnie współpracuje jako muzyk solista z Teatrem La Scala w Mediolanie, między innymi pod kierunkiem Lorina Maazela, Myung Whun Chung, Semyon Bichkov. Zapraszany jest również przez orkiestry w Neapolu, Trieście, Parmie. Wykłada w Wenecji i Avellino. Jest asystentem Vladimira Mendelssohna i Juri Gandelsmana.

Roberto Trainini
Solista, kameralista i pedagog. Kształcił się pod kierunkiem m.in. Radu Aldulescu, Michela Straussa, Stevena Isserlisa i Niklasa Schmidta, ale największy wpływ na jego rozwój, miał jego nauczyciel i mentor w Hamburgu, Wolfgang Mehlhorn. Dodatkowo studiował kameralistykę pod kierukiem lorda Yehudi Menuhin’a i Walter’a Levin’a. Jest laureatem najważniejszych międzynarodowych konkursów wiolonczelowych (Markneukirchen, Belgrad, Rzym, Hamburg). Obecnie jest profesorem wiolonczeli w Konserwatorium "Monteverdi" w Bolzano we Włoszech oraz w Academia de Arte de Florencia w Mexico City. Regularnie koncertuje jako solista w Polsce, Niemczech, Austrii, Turcji, RPA, Rumunii, Cyprze, we Włoszech, Argentynie, Chinach, Japonii i Meksyku. Od 2014 roku dokonuje nagrań dla Brilliant Classics, w 2016 roku zostanie wydany m.in. album ze słynną sonatą skrzypcową Cesar’a Franck’a A-dur oraz Sonata Kreutzerowska L. van Beethovena w duecie z pianistą Cristiano Burato. Obecnie nagrywa komplet Suit Wiolonczelowych J.S. Bacha oraz własną transkrypcję Chaconny na wiolonczelę solo dla Aevea / OnClassical.
Roberto gra na dwóch włoskich instrumentach wykonanych przez Alessandro Ciciliati’ego w 2009 i 2014 roku, a także na "Ex-Watykan" Stradivarius udostępnionym mu przez Academia de Arte de Florencia.


Michał Sadzikowski
Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu profesora Wojciecha Świtały (2003) oraz kompozycję w klasie profesora Jana Wincentego Hawela (2005) i teorię muzyki (2005). W 1997 roku zdobył II nagrodę na III Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu, w 2004 I nagrodę na II Konkursie Kompozytorskim dla Studentów Akademii Muzycznych w Warszawie. Uczestniczył w warsztatach pianistycznych w Dusznikach Zdrój, Dąbrowicy, Bystrzycy Kłodzkiej. Obecnie pracuje w szkole muzycznej w Sosnowcu oraz na macierzystej uczelni jako wykładowca.

Michał Francuz
Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu Mikołaja Szczęsnego oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem profesora Waldemara Andrzejewskiego. Obecnie pracuje jako wykładowca na macierzystej uczelni oraz prowadzi czynne życie koncertowe jako solista i kameralista występując regularnie w Polsce oraz salach koncertowych Europy. Ma również na koncie występy w Stanach Zjednoczonych, Algierii i Arabii Saudyjskiej. W 2015 roku wraz z portugalskim skrzypkiem Emanuelem Salavadorem dokonał nagrania utworów Karola Szymanowskiego. Premiera płyty zaplanowana jest na rok 2016. Jesienią 2016 Michał Francuz będzie oficjalnym pianistą 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Zapowiedzi

10 czerwca 2021 - 31 grudnia 2021

Gorlice, Szymbark, Łosie, Bartne

08 września 2021 - 30 listopada 2021

Skansen w Szymbarku

14 października 2021 - 30 listopada 2021

Skansen w Szymbarku

15 października 2021 - 06 listopada 2021

Gorlice,Ropa,Szymbark

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów"

Godziny otwarcia
poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00
Opening hours
Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł

Dane kontaktowe:
38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry