There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2016/01.18-jaselka

GÓRALSKIE JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

17 stycznia 2016

Kasztel i Skansen w Szymbarku

Jasełka przedstawi Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa, który działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

Nazwa zespołu pochodzi od słowa: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodny oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.
Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą ówczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.
Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.
Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.
/źródło: spchocholow.pl/

{gallery}galerie/2016/01.18-jaselka{/gallery}