<< Cofnij

GÓRALSKIE JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

17 stycznia 2016

Kasztel i Skansen w Szymbarku

Jasełka przedstawi Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa, który działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie.

Nazwa zespołu pochodzi od słowa: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodny oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.
Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą ówczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.
Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.
Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.
/źródło: spchocholow.pl/

Zapowiedzi

01 stycznia 2021 - 31 sierpnia 2021

Skansen w Szymbarku

13 stycznia 2021 - 01 sierpnia 2021

Skansen w Szymbarku

05 marca 2021 - 30 kwietnia 2021

Kasztel w Szymbarku

18 marca 2021 - 26 kwietnia 2021

Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Do góry