<< Cofnij

BARSKA: ZAWIĄŻ KONFEDERACJĘ / finał projektu

Projekty

08 grudnia 2018 - 09 grudnia 2018

Kasztel w Szymbarku

Prawie 200 uczniów z województwa małopolskiego – ze szkół w Bieczu, Gorlicach i Starym Sączu – wzięło udział w pierwszym etapie projektu „Barska: Zawiąż Konfederację” realizowanym przez stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej. 

Uczestnicy wcielali się w role XVIII-wiecznych szlachciców i arystokratów: konfederatów i rojalistów. Dzięki metodzie larp, będącej połączeniem gry fabularnej i teatru improwizowanego, młodzi ludzie mogli poczuć ducha epoki przepełnionej politycznymi dysputami. Utożsamiając się z bohaterami, których sylwetki zostały im przedstawione na kartach postaci, realizowali konkretne zadania i cele. Zawiązywali konfederacje, agitowali za swoim kandydatem na stanowisko marszałka konfederacji, chronili swoje dobra przed rabunkiem, dzielili majątki i zbierali posagi. Każda z sześciu klas brała udział w innym scenariuszu, który był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z lokalnej historii lat 1768-1772. 

8 i 9 grudnia 40 laureatów zjawiło się w Kasztelu w Szymbarku aby kontynuować losy swoich bohaterów. Podczas finałowego spotkania odbyły się całodniowe warsztaty taneczne, teatralne i szermiercze, podczas których młodzież nabyła umiejętności pozwalających im jeszcze lepiej wcielać się w żołnierzy, fircyków, szlachcianki i damy dworu. Drugiego dnia – w niedzielę – rozegrany został finałowy larp, w którym oprócz uczniów wystąpili członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz muzycy i tancerze z zespołu Corona Florum. Nie zabrakło dworskich tańców, pojedynków, ćwiczenia musztry, staropolskich gier i zabaw, masońskich rytuałów a nawet uczty w pobliskiej karczmie.
Tak atrakcyjny, widowiskowy a przede wszystkim emocjonalny sposób przedstawiania historii wpływa nie tylko na zwiększenie zainteresowania nią wśród uczniów. Rozwija kompetencje kluczowe i umiejętności interpersonalne. Uczy dyskutować, rozważać wszelkie stanowiska, przewidywać posunięcia innych i pracować w grupie. Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej jest liderem wdrażania tej metody w kształceniu historycznym. W ostatnich kilku latach zorganizowało już ponad 100 larpów, w których wzięło udział ponad 3000 osób. Ich tematem była m.in. staropolska demokracja, Rokosz Zebrzydowskiego, autonomia galicyjska, czy gorączka naftowa w XIX wieku. Tegoroczne działania związane są z 250 rocznicą zawiązania konfederacji w Barze na Podolu. 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Partnerami projektu są Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Miejska i Gminna Biblioteka w Bieczu, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oraz zespół Corona Florum.
Strona projektu: www.barska1768.pl

Zapowiedzi

01 maja 2022 - 30 listopada 2022

Skansen w Szymbarku

20 maja 2022 - 20 czerwca 2022

Kasztel w Szymbarku

21 maja 2022

Kasztel w Szymbarku

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy „Kasztel w Szymbarku"

Godziny otwarcia
maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne


Ostatni zwiedzający przyjmowani są pół godziny przed zamknięciem.

Opening hours
May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł

dzieci do lat 7 / children under 7 years - wstep wolny /
free entrance

Dane kontaktowe

38-311 Szymbark
tel.: 18 351-31-14
e-mail: kasztel.szymbark@gmail.com


Do góry