There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2016/11.18-kasztel

Cmentarze I wojny światowej / fotografia

18 listopada 2016

Wystawa fotograficzna prezentująca cmentarze wojenne oraz miejsca pamięci związane z wydarzeniami I wojny światowej i Bitwy Gorlickiej.

Autorzy: Jacek Kosiba, Kazimierz Stec, Barbara Zasowska

Jacek Kosiba – urodzony w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic, fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. W 1974 roku zdobył uprawnienia zawodowe z fotografii w Rzeszowie, w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii II kategorii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. 1963 roku zostaje członkiem Gorlickiego Towarzystwa Fotograficznego, a 1967 członkiem zarządu. Od 1976 roku jest również członkiem Sądeckiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1978 członkiem jego zarządu. Brał udział w licznych wystawach GTF i STF jak również w wystawach pokonkursowych. Uzyskał nagrody w konkursach ogólnopolskich. Wiedzę z fotografii pogłębiał na szkoleniach Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Warszawie oraz sympozjach przy Biennale Krajobrazu w Kielcach. Od 1981 roku fotografuje głównie „do szuflady” sporadycznie udostępniając prace.

W 2008 roku za namową przyjaciół, a szczególnie Stanisława Hubnera oraz Magdaleny Miller pokazuje w Bibliotece Publicznej w Gorlicach wystawę „Porównania”. Od tego czasu do chwili obecnej pokazał 16 wystaw indywidualnych i 2 zbiorowe w Gorlicach, Bieczu, Klimkówce, Bardejovie i Świętochłowicach. W roku 2012 rezygnuje z członkostwa w Gorlickim Towarzystwie Fotograficznym.

Kazimierz Stec – urodzony w 1977 roku, zamieszkały w Jaśle. Od kilku lat amatorsko zajmuję się fotografią. Oprócz fotografii interesuję się numizmatyką i drobnym zbieractwem. Lubię podróżować, ale przede wszystkim wybieram się w jednodniowe podróże bliskie mojemu miejscu zamieszkania, w których to poznałem lepiej ziemię jasielską, gorlicką, Beskid Niski i Bieszczady. Będąc na takich wycieczkach, oprócz otaczającej mnie przyrody, fotografowałem architekturę drewnianą, murowaną oraz stare i opuszczone cmentarze. Moją pasją stało się dokumentowanie, za pomocą fotografii, cmentarzy z I Wojny Światowej z Galicji Zachodniej oraz starych cmentarzy łemkowskich i żydowskich a także cerkwi, kościołów itp.

Barbara Zasowska - gorliczanka, kobieta o wielu zainteresowaniach. Fotografuje, rzeźbi i maluje, pisze artykuły. Jej największą pasją są podróże dalekie i bliskie, podczas których czerpie inspiracje do swoich prac. Chętnie bierze udział w plenerach i warsztatach różnego rodzaju. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych, brała też udział w wielu wystawach zbiorowych. Tematyką cmentarzy z I Wojny Światowej zainteresowała się podczas uczestnictwa w plenerze prowadzonym przez światowej sławy fotografika Bogdana Konopkę. Podczas tych warsztatów fotografowane były liczne nekropolie z tego okresu. W rezultacie powstała zbiorowa wystawa'' GORLICKIE NEKROPOLIE - GALICYJSKI, WOJENNY PANTEON MONARCHII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ'' zaprezentowana  w listopadzie 2013 r w Galerii Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

{gallery}galerie/2016/11.18-kasztel{/gallery}

25 marca 2024 - 02 kwietnia 2024

maj - wrzesień
poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00
sobota - niedziela 10:00 - 18:00

październik i kwiecień
poniedziałek - niedziela 9:00 - 16:00

listopad – marzec
poniedziałek - sobota 9:00 - 16:00
niedziela nieczynne

May - Setpember
Monday - Friday 9 a.m. - 5 p.m
Saturday & Sunday 10 a.m. - 6 p.m

October, April
Monday - Friday  9 a.m. - 4 p.m

November - March

Monday - Saturday 9 a.m. - 4 p.m
Sunday closed

Please note that last entry to the museum is 30 minutes before closing times.

BILETY WSTĘPU / ADMISSION FEES:
bilet wstepu / regural - 5 zł

grupowy bilet wstępu / reduced (for groups) - 4 zł (dla grup od 25 - 50 os.)

opłata przewodnicka / guided tour - 25 zł

bilet "Karta Dużej Rodziny" - 2,50 zł