GORLICKA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

Otwarcie wystawy pokonkursowej

Dyrektor Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach – Zdzisław Tohl
Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach – Janusz Zięba
Kierownik Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku – Leszek Brzozowski
Kierownik Ośrodka Konferencyjno-Wystawienniczego „Kasztel” w Szymbarku – Ewa Piotrowska-Kukla

serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy pokonkursowej

Zaaranżowana przez św. Franciszka w 1223 roku szopka bożonarodzeniowa nadal inspiruje, przybierając różnorodne formy i odcienie. Przenikają do niej tradycje regionalne nadając jej niezwykłego kolorytu. Zabarwienia te pięknie ukazały prace uczniów szkół podstawowych i gimnazjów Powiatu Gorlickiego, które napłynęły na Gorlicki Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

Celem konkursu było poznanie i kultywowanie obrzędowości świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań regionem i tradycyjną sztuką plastyczną oraz utrwalenie idei „żłóbka betlejemskiego”. Jego pokłosiem jest 120 prac, które można podziwiać na wystawie w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie występ kapeli „Pogórzanie” z repertuarem kolęd i pastorałek. Wystawa czynna do 31 stycznia 2016 r.

13 stycznia 2021 - 01 sierpnia 2021

Skansen w Szymbarku

18 stycznia 2021 - 10 marca 2021

Cerkiew w Bartnem

28 stycznia 2021 - 22 sierpnia 2021

Zagroda Maziarska

12 marca 2021 - 14 kwietnia 2021

Dwór Karwacjanów

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required