PLAN DZIAŁALNOŚCI NA ROK 2020 MUZEUM DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW
Oddział - Zagroda Maziarska w Łosiu z cerkwią w Bartnem

STYCZEŃ – GRUDZIEŃ
1. Lekcje muzealne i warsztaty muzealne /wg zgłoszeń
2. Warsztaty śpiewacze zespołu Ruty Uwite prowadzonego przez łemkowską pieśniarkę Julie Dosznę.
3. Zajęcia snycerskie (współorganizowane) prowadzone przez łemkowskiego snycerza Bogdana Kareła.
4. W przypadku dofinansowania projektu Mistrz tradycji Danuta – Dziubyna – warsztaty kuchni łemkowskiej  (III-XII 2020).

STYCZEŃ
1.OPRACOWANIE WNIOSKU O DOFINANSOWANIE PRAC KONSERWATORSKICH PRZY ZABYTKU DO  WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU OCHRONY ZABYTKÓW W KRAKOWIE – luty 2020 Remont bramki cerkiewnej (ostatni remont w 1968 r.); wymiana ogrodzenia  - zastąpienie zniszczonego ogrodzenia z bali drewnianych krytych gontem na płot ze sztachet (istniejący w okresie międzywojennym) oraz odtworzenia fragmentu najstarszego kamiennego ogrodzenia cerkwi na dł. ok. 7-10 m.

LUTY
1. 29 luty 2020 Spotkanie z mieszkańcami Łosia – ludzie, źródła, wspomnienia/wernisaż wystawy prac Heleny Januś – „Łosie druga odsłona”.
2.Cotygodniowe warsztaty rękodzieła (okres ferii zimowych)

1. Pisanki po łemkowsku” – warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek.
2. „Łemkowsko - Pogórzański Jarmark Wielkanocny” (X edycja) 29 marca 2020 - cykliczna impreza plenerowa promująca kulturę Łemków i Pogórzan w nawiązaniu do ludowej tradycji Świąt Wielkanocnych.

1. Wystawa własna „Motywy symboliczne pisanek”.

MAJ
1. 1 maj  2020 „Majowo-warsztatowo” - warsztaty inspirowanych kultura ludową, przeznaczonych dla osób indywidualnych: warsztaty plastyczne, warsztaty rękodzieła.
2. Wystawa twórczyni ludowej Zofii Mirek - malarstwo na szkle.

CZERWIEC
„Łosie dzieciom” – 1 czerwca 2020, wydarzenie cykliczne, dzień dziecka w zagrodzie. Warsztaty, zabawy dedykowane rodzinom z dziećmi.

LIPIEC
Koncert w cerkwi w Bartnem
Przygotowania do jubileuszowego „Święto Maziarzy Łosiańskich” – przygotowanie warsztatów, konkursów, wystawy związanej z motywem przewodnim święta.

SIERPIEŃ
„Święto Maziarzy Łosiańskich” (X edycja)  9  sierpnia 2020
Cykliczna impreza plenerowa w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Koncerty zespołów, degustacja kuchni łemkowskiej, warsztaty dla dzieci i dorosłych, konkursy, wystawy. Tematem przewodnim święta jest maziarstwo.  Każda edycja święta odbywa się pod hasłem przewodnim (w poprzednich edycjach m.in.: konie, zarobki, łosianki, ropa), wokół którego budowany jest scenariusz imprezy.

WRZESIEŃ
Wrzesień 2020 r.  Wystawa ikon ks. Piotra Kaczmara proboszcza parafii greckokatolickiej w Łosiu. Wernisaż wystawy odbędzie się w czasie kermeszu w Łosiu.

Wystawa  własna „Cerkiew w Nieznajowej” – cerkiew w Barrtnem

LISTOPAD
Organizacja konferencji naukowej „Ochrona dziedzictwa poprzemysłowego powiatu gorlickiego (20 listopad, miejsce : Kasztel w Szymbarku)

GRUDZIEŃ
1.  „Warsztaty świąteczne” - zajęcia dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych; warsztaty tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych.

Lekcje i warsztaty muzealne
NOWA OFERTA WARSZTATOWA - ruchome zabawki jarmarczno-odpustowe. Warsztaty tworzenia ruchomej zabawki typu stuk-puk np „dziobiące kurki”, wzorowanej na tradycyjnych formach zabawkarskich robionych z drewna oraz projektach z lat 40. XX w. Antoniego Kenara.
1. „Pisanki po łemkowsku”- warsztaty - warsztaty tradycyjnego zdobienia pisanek przeznaczone dla dzieci i młodzieży. (Łosie)
2. „Święta w zagrodzie”- zajęcia edukacyjne dla dzieci na temat łemkowskich obrzędów bożonarodzeniowych, noworocznych i zwyczajów łemkowskiego dnia wigilijnego , połączone z warsztatami tworzenia tradycyjnych ozdób bożonarodzeniowych. (Łosie)
3. „Bez pudełka ani rusz"-  warsztaty  tworzenia i dekorowania własnoręcznie zrobionych oryginalnych pudełek na każdą okazje.
4. „Zabawy i zabawki naszych dziadków” – stare gry i zabawy podwórkowe ( m.in. serso, cymbergaj, szczudła, zośka), tworzenie tradycyjnych zabawek ludowych (Łosie).
5. „Koń jaki jest, każdy widzi” – warsztaty edukacyjno-plastyczne , którego głównym bohaterem jest koń. Tworzenie i malowanie koni na patyku; poznawanie budowy , odgłosów i rodzaju chodu tego zwierzęcia, zabawy w wykonana zabawką. (Łosie)
6. „Marzanna i jej przyjaciółki” - warsztaty dla dzieci ; Lalki motanki – warsztaty dla dorosłych - inspirowane dawnymi lalkami terenu Słowiańszczyzny. Lalki obrzędowe, magiczne, służące zabawie.
7. „Skład za zabawkami. Zabawki ze sznurkiem i patykiem” – warsztaty tworzenia prostych zabawek z wykorzystaniem zwykłych dostępnych materiałów i przedmiotów m.in. jo -jo, fruczka, bączek
8. „Skład z zabawkami. Złudzenia i iluzje” - warsztaty  tworzenia dynamicznych zabawek z wykorzystaniem optycznych złudzeń i iluzji,stosowanych w sztuce op-artu i puentylizmu.  Zrobimy  tarczę dziecięcego bączka, model 3d ręki,  XIX wieczny  taumatrop.
9. Kraj tkania – tkanie krajek na dawnej deseczce tkackiej – bardku.
10.  „ Chłopska Szkoła Biznesu” – gra ekonomiczna. Czas trwania gry  45 - 60 minut, Grupy od 12 - 30 osób (młodzież gimnazjalna i starsi). (Łosie)
11. Akcja translokacja – Bartne 40- warsztaty modelarsko-etnograficzne (Łosie)
12. Budowa i wyposażenie cerkwi a jej użytkowanie sakralne. (Bartne)
13. Historia mniejszości łemkowskiej na trenie RP. (Bartne)