Ziemia Gorlicka, to historyczne określenie części terytorium Rzeczypospolitej, położonego na południowych kresach Polski, graniczącego ze Słowacją. Stolicą tej ziemi jest od osiemnastego wieku miasto Gorlice, lokowane w 1417 roku na prawie magdeburskim. Założone zostało około 1355 roku przez Dersława Karwacjana, stolnika sandomierskiego bogatego kupca krakowskiego. Miasto przez długie lata pozostawało w cieniu świetności 'królewskiego' Biecza i wchodziło w skład Ziemi Bieckiej. Swój rozwój i awans zawdzięcza dobrej koniunkturze na produkcję i handel płótnem, dzięki której na początku XIX wieku staje się 'stolicą płóciennictwa' Galicji Wschodniej. Odkrycie i wykorzystanie miejscowych złóż ropy naftowej spowodowało gwałtowny rozwój miasta, które w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia zyskało miano kolebki galicyjskiego przemysłu naftowego i było faktycznym jego centrum do I wojny światowej. Sukces gospodarczy, napływ ludzi i kapitału warunkował dalszy cywilizacyjny awans Gorlic. W roku 1867 utworzono Powiat Gorlicki, a co za tym idzie w mieście znalazły swoje lokum instytucje publiczne, starostwo i sądy, liceum, szpital powiatowy, banki.

Ziemia Gorlicka przez wieki była ojczyzną wielu kultur, religii i narodów. Łagodne stoki Beskidów zamieszkiwali Łemkowie , lud pasterski wyznania greko-katolickiego. W miastach znaczny procent obywateli stanowili Żydzi, a miasteczko Bobowa było znanym ośrodkiem judaizmu. Dynamiczny rozwój tego regionu, zahamowany został przez tragiczne doświadczenia I wojny światowej. Pod Gorlicami rozegrała się jedna z największych bitew I wojny światowej zwana 'Operacją Gorlicką'. Jej efektem było całkowite zburzenie miasta, zniszczenie przemysłu. Zbudowano także około stu cmentarzy wojennych. Dzieła całkowitej zmiany oblicza tej Ziemi dokonała II wojna, z jej 'Holokaustem' i 'Akcją Wisła'. Usunięto w ten sposób ludzi, którzy byli naszymi sąsiadami od wieków. Pozostały po nich świątynie (zwłaszcza drewniane cerkwie, łemkowskie) opuszczone kapliczki i synagogi, resztki wspaniałej kultury. Pozostały również, jak swoiste 'memento' unikalne cmentarze z I wojny, stanowiące dziś turystyczną atrakcję. Miasto i Ziemia Gorlicka wyleczyły historyczne rany i są dziś żywymi, prężnie rozwijającym się organizmami pamiętającymi naukę przeszłości.

Od 1999 roku reaktywowano uchwałą Sejmu RP powiat ze stolicą w Gorlicach, który wraz z Bieczem i Bobową wszedł w skład województwa małopolskiego.

Zapowiedzi

18 grudnia 2020 - 19 stycznia 2021

Kasztel w Szymbarku

18 grudnia 2020 - 31 stycznia 2021

Kasztel w Szymbarku

20 grudnia 2020 - 03 lutego 2021

Gorlice, Szymbark, Łosie, Bartne

21 grudnia 2020 - 17 stycznia 2021

Cerkiew w Bartnem

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry