There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/galerie/2021/ikonostas

Oddział Muzeum Zagroda Maziarska w Łosiu

Wystawa poświęcona wsi Klimkówka - wsi uważanej niegdyś za jedno z najpiękniejszych miejsc Łemkowszczyzny Zachodniej. Po przesiedleniu mieszkańców, wskutek podjęcia decyzji o budowie zapory wodnej, wieś została w całości zalana przez wody zalewu klimkowskiego - dziś atrakcji turystycznej Beskidu Niskiego. Spiętrzone wody zalewu, wykorzystane zostały w kręceniu ujęć przedstawiających rzekę Dniepr w filmie ,,Ogniem i mieczem''. Ekspozycja będzie się składała ze zdjęć archiwalnych i współczesnych. Jest to niepowtarzalna opowieść o wodzie, która tworzy ale i niszczy.

fragment wystawy Historia kamieniarstwa ludowego w Bartnem

Wystawa poświęcona jest historii największego na Łemkowszczyźnie Środkowej ośrodka kamieniarskiego. Eksponowane na niej są narzędzia kamieniarskie, fotografie archiwalne, typowe wyroby kamieniarskie z Bartnego i okolic (brusy, żarna, kamień młyński, krzyże). Bartniański ośrodek posiadający kilkusetletnią tradycję (pierwsze wzmianki historyczne z XVII wieku) funkcjonował do roku 1947, do akcji „Wisła” – wysiedlania Łemków z Łemkowszczyzny. Ekspozycja mieści się w kamiennym spichlerzu plebańskim, pochodzącym z I poł. XIX wieku, będącym częścią dawnego zespołu plebańskiego, obok cerkwi greckokatolickiej w Bartnem.

W związku z przygotowaniami do remontu, spichlerz plebański w Bartnem, wyłączony jest ze zwiedzania do odwołania.

kamienne krzyże

Lekcje muzealne

- Budowa i wyposażenie cerkwi a jej użytkowanie sakralne

Czas trwania zajęć: 45 min  koszt 5,00 zł