×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/Indeks artystów 4/122 Trochanowski Mirosław
Mirosław Trochanowski -  urodzony 1977r. w Głogowie. W roku 1998 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 2001r. obronił dyplom w Policealnym Studium Ikonograficznym - jedynej takiej szkole w naszej części Europy kształcącej profesjonalnych ikonografów. Po jej ukończeniu uzyskał Błogosławieństwo Świętego Soboru Biskupów Prawosławnej Cerkwi w Polsce na samodzielne tworzenie ikon. Pracą dyplomową Mirosława Trochanowskiego, obronioną na ocenę celującą był projekt i wykonanie polichromii cerkwi p.w. Św. Trójcy przy tejże szkole. Kolejne etapy rozpisu (wyłączając ścianę zachodnią) ukończył wspólnie z przyszłą żoną Anną Baranowicz i siostrą Lidią Trochanowską, już jako absolwent. W 2007r. cerkiew ta otrzymała nagrodę SARP - Stowarzyszenia Architektów Polskich. Wyróżnienie przyznano za: "współczesną interpretację tradycyjnej formy świątyni obrządku prawosławnego oraz wykorzystanie malarstwa, jako środka wyrazu integralnie związanego z architektoniczną formą wnętrza kaplicy." W 2005r. Zdobyła również główną nagrodę jury Aedificium oceniającego obiekty architektoniczne na terenie woj. podlaskiego.
W 2000r. wraz z Anną Baranowicz i Lidią Trochanowską założył Pracownię Ikon "Mandylion" działającą do dnia dzisiejszego. Było to wydarzenie doniosłe, bowiem wspólnie, przez lata stworzyli szereg bardzo ważnych realizacji, setki ikon, które rozsiane są po wielu krajach świata. Jednym z głównych założeń twórczości Pracowni Ikon "Mandylion" jest nawiązywanie do rodzimych, słowiańskich wzorców, które w mistrzowski sposób zdołały przetransponować styl greckiej, bizantyjskiej ikony na własny, lokalny koloryt i charakter.  Mirosław Trochanowski jako ikonograf stale pracuje nad własną drogą, wciąż  udoskonalaną, progresywną lecz jednocześnie głęboko zakorzenioną w tradycji kanonicznej ikony Prawosławnej Cerkwi okresu średniowiecza.
Oprócz twórczości w dziedzinie ikony Mirosław Trochanowski zajmuje się również malarstwem, rysunkiem i rzeźbą w szerszym zakresie. W kręgu jego twórczych poszukiwań mieści się zarówno malarstwo realistyczne, jak też abstrakcja. Tematy, po które sięga mają szerokie spektrum. Od przedstawień wynikających z zamiłowań historycznych czyli ukraińskiej Kozaczyzny oraz rusińskich Zbójników poprzez karpackie krajobrazy, rusińskie cerkwie, po zachwyt nad kobiecą naturą, zaduma nad losem człowieka i jego miejscem we wszechświecie oraz dramatem jego egzystencji.  Obficie czerpie ze źródeł teologii, szeroko pojętej mitologii, duchowej strony ludzkiej natury, poszukując swym malarstwem odpowiedzi na wielkie pytania. 
Twórczość Mirosława Trochanowskiego nie powstaje w świetle reflektorów, artysta unika zgiełku tego świata i  medialnego zamieszania, pracuje w zaciszu pracowni lub świątyń. Mimo to sztuka M. Trochanowskiego sięga wprost do wnętrza i wrażliwości wielu kontemplujących je osób.
 
Ważniejsze realizacje:
- Polichromia w kaplicy św. Trójcy w Bielsku Podlaskim
- Polichromia w cerkwi p.w. Narodzenia Bogurodzicy w Niżnej Poliance (Słowacja)
- 13 ikon świątecznych do cerkwi p.w. Św. Pantelejmona w Hartford (U.S.A.)
- Ikonostas (łącznie z projektem i realizacją konstrukcji) w cerkwi p.w. Św. Serafina Sarowskiego w Kostomłotach
- Ikonostas cerkwi p.w. Św. Mikołaja w Zamościu
- Ikonostas cerkwi p.w. Arch. Michała w Kodniu
- Ikony do ikonostasu cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy. Konstrukcję wykonał zespół Andrzeja Szczepkowskiego z Sanoka. Ikonostas ten jest ewenementem w skali światowej. Nie istnieje drugi taki ikonostas, który w całości byłby tak bezpośrednim nawiązaniem do rusińskich ikon XV-XVI stulecia.
- Ikonostas monasterskiej cerkwi p.w. Opieki Matki Bożej w Turkowicach 
- Ikonostas cerkwi p. w. Św. Cyryla i Metodego w Białej Podlaskiej
- Ikonostas cerkwi p. w. Poczęcia św. Jana Chrzciciela w Człuchowie
- Kopia ikony Bogurodzicy Turkowickiej oraz ikona Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej do głównej cerkwi klasztoru św. Onufrego w Jabłecznej
- Ikonostas cerkwi p. w. św. Mikołaja w Szczecinie
- Ikonostas cerkwi p. w. Narodzenia Bogurodzicy w Niżnej Poliance (Słowacja)
- Ikona Bogurodzicy Jerozolimskiej do kiwotu katedry Przemienienia Pańskiego w Lublinie
- Duża nadołtarzowa ikona Ukrzyżowania (3,5m wys.) do kościoła p.w. Św. Trójcy w Chełmie
- Ikona Bogurodzicy Jaworskiej do cerkwi na św. Górze Jawor
- Ikona o wymiarach 2m x 2m – Mistyczna Wieczerza do kościoła p.w. Św. Trójcy w Chełmie
- ikona Męcz. Maksym Sandowicz ze scenami z życia do cerkwi p.w. Św. Trójcy w Gorlicach
 
- Polichromia cerkwi p. w. Św. Cyryla i Metodego w Humennem (Słowacja). Jest to jak do tej pory jedno z najważniejszych jego dokonań. Prace trwały od roku 2009 do 2019. W przeciągu tej dekady ściany monumentalnej świątyni zostały pokryte malowidłami o dużym rozmachu. Część wewnętrznej architektury została na potrzeby pracy specjalnie przerobiona, np. zamurowano dużą rozetę na wschodniej ścianie za ołtarzem, aby mogła znaleźć tam miejsce głowa Bogurodzicy Oranty - przedstawienie w półpostaci o wysokości około 10metrów. Mirosław Trochanowski oprócz wykonania całości polichromii, od podstaw opracował cały jej program ikonograficzny. Znalazło tam miejsce wiele przedstawień nie mających odpowiednika w całym świecie prawosławnym. Są to nowe wzory kompozycji ikonograficznych, takie jak: Pełny cykl żywotów św. Cyryla i Metodego, Źródło Mądrości Bożej św. Cyryla i Metodego (autorem pomysłu jest o. Petro Savčak z Varatki na Słowacji), dwie duże kompozycje - Przybycie św. Cyryla i Metodego na Wielkie Morawy (inspirowane m. in. twórczością Nikifora Drowniaka) oraz Św. Kniaź Rościsław pisze pismo do cesarza Michała 
-Polichromia kaplicy Pustelni p. w. Zwiastowania w Poletyłach a także krzyż nadołtarzowy wraz z ikonami Bogurodzicy i Chrystusa w medalionach. Prace w dużym stopniu inspirowane twórczością Jerzego Nowosielskiego. Wykonał również projekt głównego witraża do tejże kaplicy.
- Polichromia do najstarszej w Polsce cerkwi (1250r.) p. w. Św. Arch. Michała w Brzozie (woj. lubuskie)
- Ikony dla wielu hierarchów Cerkwi Prawosławnej i Kościoła Rzymskokatolickiego, m.in. dla: 
- Arcybiskupa Konstantynopola Nowego Rzymu i Ekumenicznego Patriarchy Bartolomeusza I : "Święci Męczennicy Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej"
- Patriarchy Jerozolimy i Całej Palestyny Teofila III : "Św. Onufry"
- Patriarchy Całej Gruzji Katolikosa Eliasza II : "Św. Mikołaj"
- Zwierzchnika Kościoła Rzymskokatolickiego Papieża Franciszka : "Św. Franciszek z Asyżu"
 
Setki ikon na potrzeby wspólnot cerkiewnych, kościelnych i osób prywatnych.

Zapowiedzi

26 lutego 2024 - 03 marca 2024

Kasztel w Szymbarku

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 1 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5zł od osoby

Admission fees
 regular - 10,00 zł;
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry