Urodził się w 1953 r. we wsi Dołhobrody na Polesiu. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem. Z Akademią związany jest do dzisiaj- jest jej profesorem, prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP.

Artysta jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie, uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych.

Twórczość Stanisława Baja to przede wszystkim dwie różne sfery malarstwa: portret i pejzaż. Portrety polskich chłopów o twarzach ogorzałych, wyrazistych rysach, utrudzonych, są nasycone psychologiczną obserwacją i zadumą. Artysta z mistrzowską pasją w oddawaniu rzetelnego " grubo ciosanego" realizmu postaci tworzy niepowtarzalny wizerunek polskiego chłopa, który już odszedł definitywnie z całą przestrzenią swojej kultury.

Szczególne miejsce w twórczości Stanisława Baja zajmuje jego Matka, nie tylko jako postać uwieczniona w dziesiątkach portretów, ale jako ktoś najważniejszy, najbliższy, niepowtarzalny i piękny w swojej skromności. Pejzaże Stanisława Baja to przede wszystkim rzeka Bug, rzeka zmieniająca swój nastrój w zależności od pory roku, dnia, ale też od stanu ducha artysty. Patrząc na tę rzekę na obrazach Baja odnosimy wrażenie, że jej dzikość wręcz prowokuje artystę do zmagań z nią, z jej odwiecznym, często ponurym wizerunkiem, z którego Mistrz chce wydobyć coś bardziej "ludzkiego" i przyjaznego.

Nieznaną w zasadzie częścią twórczości Stanisława Baja jest malarstwo sakralne, które możemy podziwiać w wielu kościołach i klasztorach polskich. Twórczość Stanisława Baja docenił również Papież Jan Paweł II uhonorowując artystę medalem "Bene merenti". Również mało znana jest galeria portretów ludzi kultury i nauki, którą tworzy artysta od lat. Wszystkie te doskonałe prace są w zbiorach prywatnych lub uświetniają polskie uczelnie.

O twórczości Stanisława Baja wypowiada się wielu znanych historyków sztuki, znawców przedmiotu, jego malarstwo jest znane i rozpoznawalne w kraju i za granicą, ale artystę - człowieka, znają tylko najbliżsi. Kto spotkał na swojej drodze Stanisława Baja, pozostaje mu wierny: Jemu- wspaniałemu, skromnemu człowiekowi i Jemu- wielkiemu Artyście.

Zapowiedzi

01 maja 2023 - 31 grudnia 2023

Cerkiew w Bartnem

10 listopada 2023 - 11 grudnia 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Wystawy czasowe i ekspozycja stała udostępniona jest zwiedzającym w dniach:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8-16.30
 • sobota –  godz. 11-16.30
 • niedziela – godz. 11-14.30

  

Godziny pracy oddziału:

 • poniedziałek-piątek  godz. 8.00-17.00
 • sobota  godz. 11.00-17.00
 • niedziela   godz. 11.00-15.00

 

Ostatni zwiedzających przyjmowani są pół godziny przed zakończeniem pracy oddziału.

Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów” w Gorlicach jest nieczynna 1 i 6 stycznia, w pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, oraz podczas Świąt Bożego Narodzenia 25-26 grudnia.

 

Opłaty za wstęp:

 • bilet normalny – 10,00 zł od osoby
 • bilet ulgowy – 6,00 zł od osoby (uczniowie, studenci, seniorzy emeryci i renciści, osoby z niepełnosprawnościami)

 

Lekcje muzealne/warsztaty:

 • opłata ustalana na podstawie odrębnych uzgodnień

 

Bilet wstępu dla zorganizowanych grup szkolnych:

 • dzieci ze szkół na terenie Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 1 zł od osoby
 • grupy szkół spoza Powiatu Gorlickiego (wraz z opiekunami) – 5 zł od osoby

 

Inne:

 • bilet „Karta Dużej Rodziny” – 5 zł od osoby
 • bilet łączony „galeria + zagroda” normalny – 17 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet łączony „galeria + zagroda” ulgowy – 9 zł od osoby (ważność biletu 7 dni)
 • bilet dla grup zorganizowanych (10-25 osób) – 5zł od osoby

Admission fees
 regular - 10,00 zł;
reducted - 6,00 zł
 
Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Do góry