Urodził się w 1953 r. we wsi Dołhobrody na Polesiu. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem. Z Akademią związany jest do dzisiaj- jest jej profesorem, prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP.

Artysta jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m. in. w Niemczech, Grecji, Rosji, Kanadzie, uczestniczył także w ponad stu wystawach zbiorowych.

Twórczość Stanisława Baja to przede wszystkim dwie różne sfery malarstwa: portret i pejzaż. Portrety polskich chłopów o twarzach ogorzałych, wyrazistych rysach, utrudzonych, są nasycone psychologiczną obserwacją i zadumą. Artysta z mistrzowską pasją w oddawaniu rzetelnego " grubo ciosanego" realizmu postaci tworzy niepowtarzalny wizerunek polskiego chłopa, który już odszedł definitywnie z całą przestrzenią swojej kultury.

Szczególne miejsce w twórczości Stanisława Baja zajmuje jego Matka, nie tylko jako postać uwieczniona w dziesiątkach portretów, ale jako ktoś najważniejszy, najbliższy, niepowtarzalny i piękny w swojej skromności. Pejzaże Stanisława Baja to przede wszystkim rzeka Bug, rzeka zmieniająca swój nastrój w zależności od pory roku, dnia, ale też od stanu ducha artysty. Patrząc na tę rzekę na obrazach Baja odnosimy wrażenie, że jej dzikość wręcz prowokuje artystę do zmagań z nią, z jej odwiecznym, często ponurym wizerunkiem, z którego Mistrz chce wydobyć coś bardziej "ludzkiego" i przyjaznego.

Nieznaną w zasadzie częścią twórczości Stanisława Baja jest malarstwo sakralne, które możemy podziwiać w wielu kościołach i klasztorach polskich. Twórczość Stanisława Baja docenił również Papież Jan Paweł II uhonorowując artystę medalem "Bene merenti". Również mało znana jest galeria portretów ludzi kultury i nauki, którą tworzy artysta od lat. Wszystkie te doskonałe prace są w zbiorach prywatnych lub uświetniają polskie uczelnie.

O twórczości Stanisława Baja wypowiada się wielu znanych historyków sztuki, znawców przedmiotu, jego malarstwo jest znane i rozpoznawalne w kraju i za granicą, ale artystę - człowieka, znają tylko najbliżsi. Kto spotkał na swojej drodze Stanisława Baja, pozostaje mu wierny: Jemu- wspaniałemu, skromnemu człowiekowi i Jemu- wielkiemu Artyście.

Zapowiedzi

23 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Skansen w Szymbarku

29 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

30 stycznia 2023 - 12 lutego 2023

Zagroda Maziarska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry