Urodził się w Sandomierzu w 1942 roku, lecz wychował się w Liverpool'u w Anglii. W szkole angielskiej był jedynym polskim uczniem i początkowo z braku znajomości języka angielskiego jego zadania często były ilustrowane prymitywnymi rysunkami. Po ukończeniu gimnazjum Leszek studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych w Akademii w Liverpool, w pracowni profesora Martin'a Bell'a. Po zdobyciu pierwszego dyplomu (Bachelor of Arts B.A.) w 1966 roku udał . się w swoją pierwszą podróż do Polski wraz z profesorem historii sztuki i znanym angielskim malarzem Nicholaus'em Horsfield'em. Po obronie pracy dyplomowej i zdobyciu tytułu (Master of Arts M.A.) wykładał malarstwo w Hockerill Collage Cambridge.

Pracę artystyczną kontynuował w Londynie, a w 1975 roku wyjechał wraz z rodziną do Bostonu, do historycznego miasteczka na wschodnim wybrzeżu Anglii. W 1988 roku przyczynił się do stworzenia Grupa Artystów Wielkiej Brytanii Pochodzenia Polskiego "Bigos". W następnym roku Leszek zorganizował wystawę w Polsce wraz z osiemnastoma członkami grupy "Bigos". Ekspozycja prezentowana była w wielu polskich galeriach m.in. na zamku w Sandomierzu. Ta ostatnia wystawa była dla Leszka wyjątkowym przeżyciem. Zakończenie artystycznego tournee grupy "Bigos" po Polsce miało miejsce w Warszawie w Galerii w Domu Polonii w marcu 1990 roku.

W latach dziewięćdziesiątych Leszka prace były wystawiane w ponad dwudziestu galeriach i muzeach w Londynie i innych miejscowościach Wielkiej Brytanii. Ostatnie trzy lata Leszek podróżował po Andaluzji, gdzie zafascynowany atmosferą, krajobrazem, kolorem i światłem południowej Hiszpanii i północnej Afryki stworzył serię prac w tematyce andaluzyjskiego krajobrazu. W roku 1992 i 1993 prace hiszpańskie pokazane zostały w dwóch galeriach w Londynie: Heifer Gallery, Laurderdale Art Centre. W 2003 roku Leszek po raz pierwszy znalazł się w Gorlicach w ramach Międzynarodowego Malarskiego Pleneru Polonijnego . "Wschód-Zachód". Dzięki dyrektorowi Małopolskiej Galerii Sztuki w Gorlicach Zdzisławowi Tohlowi miał możliwość zapoznać się ze światem artystycznym, poznać piękne miasto i cudowne okolice.

W gorlickiej Galerii prezentuje prace będące owocem jego podróży po Hiszpanii Arabskiej, i to co najdroższe dla Leszka - zwierciadła wspomnień Ojczyzny.

Wystawy:
 • - Abingdon Museum, Oxfordshire
 • - Blackfriars Arts Centre, Boston
 • - Brixton Art Gallery, London
 • - Centaur Gallery, Highgate, London
 • - Convent Garden Arts Festival, London
 • - Crypt Gallery, Bloomsbury, London
 • - Dom Polonii, Kraków
 • - Dom Polonii, Warszawa
 • - Galeria Sztuki, Gorlice
 • - Grosvenor House, London
 • - Heifer Gallery, London
 • - Lauderdale Art Centre, London
 • - Mayfair Arts Festival, London Hilton
 • - POSK Gallery, London
 • - Riverbank Gallery, Spalding, Lincs.

Zapowiedzi

09 stycznia 2023 - 28 lutego 2023

UM Gorlice

23 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Skansen w Szymbarku

29 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry