Uroki Anny.
Tworzy urocze drobiazgi. Potrafi także wyczarować osobliwą przestrzeń, namalować włóknami czy nicią obraz. Używa i innych materiałów, sama nazywa to "śmieciosztuką". Lecz w istocie jest to sztuka, w konsekwencji powstają dzieła. Jeśli człowiek otrzymał od Opatrzności jako osobliwy wyróżnik dar tworzenia, ów dar posiadła także Anna Kobak-Pisowacka. I co istotne pożytkuje go z sukcesem. Brzozowa kora, preparowane liście, drapowana płaszczyzna z juty, na której błyszczy haft. Albo na płaszczyźnie papierowe "cekiny'". Tak powstają "cacka" Anny. Do tego ażurowe tkaniny motane na drutach, tak robi się swetry. Ale z nici o metalicznym odcieniu, niekiedy srebrne, to pozłociste. A w tym można dostrzec bambusowe patyczki, inny zaskakujący detal. Efekt tych prac powstaje ze szczerości. Ona po prostu akceptuje estetyczny fakt, umie dokonać trafnego wyboru. Wybitny malarz i teoretyk sztuki Piotr Wójtowicz zwrócił uwagę na harmonię, jaką tworzy -jej dzieło z jej osobowością. Otóż racja ta sugeruje, że Anna Kobak-Pisowac:ka jest artystką o nieodgadinionych możliwościach. Być może pochwyci stosowny kawałek drewna i oplecie go materiałem tak, że powstanie z tego rzeźba utkana. Już pokazała takie wersję, z sukcesem. Może zwyczajny przedimiot w jej ręku urośnie do rangi dzieła? Już ma za sobą takie próby. Nie byłoby szokiem, gdyby Anna pochwyciła pajęczą nić i połączyła ją z nitką łączącą poły garderoby choćby. Bo jej zmysł artystyczny to po prostu korzystanie z chwili wyobraźni, to moment owego "chwyć mnie nim przepadnę, stanę się przezroczyste, blade, żadne".

Anna Kobak-Pisowacka odwołuje się do archetypów. Nie jest ważne, czy dokonuje tego świadomie, czy powoduje nią intuicja. Istotne jest to, że archetypy te stanowią o szczerości jej wypowiedzi na płaszczyźnie, także w układzie przestrzennym. Sztuka jest wyrazem niepowtarzalnych linii papilarnych autora. Jeśli dokonania Anny a są one ponad wsuwką wątpliwość osobliwe, szczere są owymi liniami, jej dzieła oceniać można jedynie w kategoriach sztuki. Anna ujmując: jej prace w kategoriach form potrafi stworzyć miniaturę, która w ostateczności jest niemal biżuterią, potrafi zmagać się z płaszczyzną mieszczącą perspektywę, umie znaleźć posługując się tkaniną czwarty wymiar, głębię przestrzeni. Jeśli te przedmioty jej dokonań stanowią o pięknie, jej wytwory takimi są. Zapewne dlatego prace Anny cieszą oczy kolekcjonerów tkanin, zdobią ekskluzywne wnętrza. "Szaleństwo" wyobraźni autorki podpowiada nam, że będzie nas wciąż czarować nowością, że zobaczymy jeszcze wiele prac, które przekraczają naszą wyobraźnię. W tym tkwi rzecz w jej wyobraźni nie do podrobienia.

Jan Tulik

Zapowiedzi

23 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Skansen w Szymbarku

29 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

30 stycznia 2023 - 12 lutego 2023

Zagroda Maziarska

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry