Roman Raczek - urodził się w 1957 roku w Gorlicach , zmarł w 2014 roku. Mieszkał i tworzył w Regetowie Niżnym, w Beskidzie Niskim. Był absolwentem PLSP w Jarosławiu (1977), uczniem prof. Wiktora Śliwińskiego. Krótko studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie.Roman Raczek był członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie. W swoim dorobku miał kilkanaście wystaw indywidualnych, m.in.: w Grybowie, Lesku, Łodzi, Przemyślu, Rzeszowie, Bardejovie, Gorlicach oraz udział w około 80 zbiorowych wystawach w kraju i zagranicą (Presov, Nowy Sącz, Lublin, Łańcut, Radom, Tychy, Rzeszów, Gorlice). Roman Raczek był również uczestnikiem kilkudziesięciu plenerów malarskich. Jego prace znajdują się w wielu instytucjach oraz zbiorach prywatnych.

"Roman Raczek, kiedyś, w latach siedemdziesiątych dotknął Krakowskiej Akademii, mimo jednak przygód Jego losu, Akademia nie pozwoliła na trwałe rozstanie. Raczek jest artystą, jest malarzem, bakcyl sztuki spowodował w nim wielkie pozytywne spustoszenie i wpłynął trwale nie tylko na życiorys twórczy Artysty. Dysponując bogatą wyobraźnią i manualną, aż do wirtuozerii sprawnością, Raczek realizuje swoje powołanie osiągając rezultaty w pełni profesjonalne. Jego droga do zamierzonego celu jest długa, ale nie jest wyjątkiem. Nie wszyscy wielcy korzystali z dóbr proponowanych przez prestiżowe uczelnie, nie wszyscy znani twórcy cieszyli się za życia powodzeniem i uznaniem. Sztuka zawsze jest przygodą, malarstwo zaś radością życia, a artysta posługując się świadomym wyborem, czy też intuicją określa w czasie i działaniu rozwój swojej osobowości. Roman Raczek wie o sobie wiele, wie o sztuce dużo i zna uroki i trudy warsztatu i materii. Maluje z wielką biegłością, inspiruje go natura, ale porusza się z łatwością w świecie metafory czy symbolizmu. Nie jest mu jednak obca magia czystej abstrakcji, a to niewątpliwie podnosi wartość przemyśleń formalnych. Obrazy, które prezentuje na wystawach domagają się powagi w odbiorze komunikatu, jaki Artysta konstruuje w obszarze sztuki."
                                                                                                  Włodzimierz Kunz.

Link do galerii: Raczek Romek

 

Zapowiedzi

09 stycznia 2023 - 28 lutego 2023

UM Gorlice

23 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Skansen w Szymbarku

29 stycznia 2023 - 17 lutego 2023

Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach

Newsletter

Bądź na bieżąco i zapisz się do naszego biuletynu.

* indicates required

Informacje

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek  8:00 - 17:00
sobota 11:00 - 17:00
niedziela 11:00 - 15:00

Opening hours

Monday - Friday  8 a.m. - 5 p.m.
Saturday 11 a.m - 5 p.m.
Sunday 11 a.m - 3 p.m.

Bilety wstępu / admission fees
bilet normalny / regular - 2,00 zł;
ulgowy / reducted - 1,00 zł
DZIEŃ WOLNEGO WSTĘPU / FREE ENTRANCE: niedziela / sunday

 


Wystawy stałe

Proponujemy zwiedzanie XVI-wiecznych reliktów architektonicznych Dworu Karwacjanów, siedziby rodu Dersława Karwacjana, założyciela i właściciela Gorlic - zobacz więcej

Dane kontaktowe

38-300 Gorlice
ul. Wróblewskiego 10 A
fax 18 353-56-01
tel. 18 353-56-18

email: galeria@gorlice.art.pl

Mapa dojazdu

Do góry